Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Sasia e tepėrt e vitaminės E dėmton foshnjėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Sasia e tepėrt e vitaminės E dėmton foshnjėn   15/2/2009, 14:48

Njė studimi i shkencėtarėve holandezė tregon se marrja e tepėrt e vitaminės E gjatė shtatzėnisė mund tė shtojė rrezikun pėr probleme me zemėr te foshnja e porsalindur.
Duke analizuar tė dhėnat e grumbulluara nga 274 nėna, fėmijėt e tė cilave kishin lindur me probleme nė zemėr, si edhe 324 nėnave tjera, fėmijėt e tė cilave kishin lindur me gjendje normale, hulumtuesit kanė vėrtetuar se marrja e tepėrt e vitaminės E nė fazėn e hershme tė shtatzėnisė, ėshtė e lidhur me paraqitjen e problemeve nė zemėr te fėmijėt e tyre, ndėrsa ky rrezik ėshtė i lartė (70%).

Revista shkencore “BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynecology” njofton se rreziku pėr problemet me zemėr te tė porsalindurit, ishte pėr pesė deri nėntė herė mė i lartė te fėmijėt e nėnave, tė cilat pėrveē marrjes sė lartė tė vitaminės E me anė tė ushqimit, kishin marrė edhe preparate shtesė tė kėsaj vitamine.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Sasia e tepėrt e vitaminės E dėmton foshnjėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: