Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Aktiviteti trupor dhe kanceri i zorrės sė trashė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Aktiviteti trupor dhe kanceri i zorrės sė trashė   15/2/2009, 14:47

Shkencėtarėt nga Universiteti i Harvardit kanė analizuar tė dhėnat e 52 studimeve tė zhvilluara para disa dekadash, tė cilat kishin shqyrtuar ndikimin e aktivitetit trupor nė zvogėlimin e rrezikut pėr shfaqjen e karcinomės sė zorrės sė trashė.
Rezultatet kanė treguar se personat tė cilėt janė aktivė fizikisht, kanė pėr 24% mė pak rrezik qė tė sėmurėn nga kjo sėmundje e rėndė, nė krahasim me personat tė cilėt janė shumė mė pak aktivė.

Efekt mbrojtės kanė tė gjitha format e aktivitetit trupor, duke filluar nga vrapimi, ēiklizmi apo notimi, pastaj tė ecurit, ngritja e peshave etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Aktiviteti trupor dhe kanceri i zorrės sė trashė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: