Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ushqimet vegjetariane pėr shėndet tė mirė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Ushqimet vegjetariane pėr shėndet tė mirė   15/2/2009, 14:46

Njė studim i ri tregon se ushqimi vegjetarian mund tė jetė mjaft i dobishėm nė humbjen e kilogramėve tė tepėrt, si edhe nė pėrmirėsimin e gjendjes shėndetėsore te personat me diabet dhe hipertension.
Ushqimi vegjetarian shmang ushqimet me prejardhje shtazore dhe nė kėtė mėnyrė, pėrmban sasi tė vogėl tė yndyrave tė ngopura dhe kolesterol.

Ushqimet bimore treten mė ngadalė, kėshtu qė nuk shkaktojnė ngritjen e menjėhershme tė sheqerit nė gjak (gjė qė mund tė jetė e rrezikshme pėr diabetikėt).

Pėrveē kėsaj, shkencėtarėt besojnė se ushqimi me prejardhje bimore pėrmirėson reagimin e organizmit ndaj insulinės.

Duhet tė kihet parasysh se ushqimi vegjetarian zakonisht ka mungesė tė kalciumit, vitaminės B12 dhe vitaminės D, prandaj nėse preferoni kėtė ushqim atėherė duhet t’i kompensoni ato me anė tė suplementeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ushqimet vegjetariane pėr shėndet tė mirė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: