Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ushqimi mesdhetar pėr mendje tė shėndoshė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Ushqimi mesdhetar pėr mendje tė shėndoshė   15/2/2009, 14:45

Personat nė moshė tė shtyrė tė cilėt mbajnė regjimin e ushqimit mesdhetar, japin rezultate mė tė mira nė testet e aftėsive njohėse.
Ushqimi i pasur me pemė, perime, peshk dhe vaj ulliri, zvogėlon pėr mė shumė se 30% mundėsinė e dobėsimit tė kujtesės dhe pėrqendrimit, ndėrsa rreziku pėr shfaqjen e sėmundjes Alzheimer bie pėr 43-48%, njoftojnė hulumtuesit pranė Universitetit Columbia nė Neė York.

Studimi i publikuar nė revistėn “Archives of Neurology”, pohon se pėrveē efekteve pozitive tė lartėpėrmendura, tashmė dihet se regjimi mesdhetar i ushqimit zvogėlon edhe rrezikun e shfaqjes sė sėmundjes sė Parkinsonit, si edhe sėmundjeve tė zemrės.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ushqimi mesdhetar pėr mendje tė shėndoshė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: