Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Zilia i ben keq trurit, po aq sa edhe dhimbja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Zilia i ben keq trurit, po aq sa edhe dhimbja   14/2/2009, 02:18

Zilia i ben keq trurit, po aq sa edhe dhimbja

Emocione te tilla si zilia i bejne keq trurit, njesoj si dhimbjet. Edhe pse eshte dicka qe nuk shfaqet por mbahet e fshehur, truri e percepton ate si cdo lloj tjeter dhimbjeje fizike.

Ne kete perfundim ka arritur Hidehiko Takahashi nga Instituti Kombetar i Shkencave Radiologjike ne Chiba, ne Japoni. Ai ka perdorur rezonancen magnetike funksionale per imazhet. Sipas tij, gjithashtu perjetohet si pervoje fizike edhe nje tjeter ndjenje edhe me e keqe se zilia: ajo e te ndjerit kenaqesi per vuajtjet e tjetrit.

Shkencetari thote se kjo ndjenje shkakton ate kenaqesi ne tru, si ne rastet kur shijon nje cokollate, seksia, apo nje droge. Kenaqesia per dhimbjen e tjetrit eshte me e madhe kur ai qe vuan eshte nje person per te cilin ndjejme zili.

I publikuar ne revisten “Science”, zbulimi i ketyre dy ndjenjave eshte i rendesishem sepse tregon sesi truri perpunon emocionet si te ishin sensancione fizike te dhimbjes apo kenaqesise.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Zilia i ben keq trurit, po aq sa edhe dhimbja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: