Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Studimi: Gjestet zhvillojne te foluren tek femijet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Studimi: Gjestet zhvillojne te foluren tek femijet   14/2/2009, 02:16

Studimi: Gjestet zhvillojne te foluren tek femijet

Femijet qe perdorin me shpesh gjestet, kane fjalor me te zhvilluar kur arrijne moshen shkollore. Shkencetaret amerikane thane se foshnjat qe perdorin gjestet qe ne moshen 14-muajshe jane me te pergatitur kur arrijne moshen 5 vjec.
Psikologet e Universitetit te Cikagos keshillojne prinderit te nxisin femijet te perdorin gjestet. Femijet qe rriten ne familje me me shume te ardhura dhe me prinder te shkolluar i perdorin me teper gjestet se pjesa tjeter. Fjalori shihet si percaktues ne suksesin e tyre gjate viteve te shkolles.

Studimi eshte ne kontradikte me deklaratat e deritanishme, pasi gjysherit gjithnje keshillojne femijet te mos perdorin duart, por te artikulojne fjalet. Studiuesit thone se fjalet dhe gjestet duhet te shkojne pas njera-tjetres.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Studimi: Gjestet zhvillojne te foluren tek femijet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Tė ndryshme :: Kuriozitete-
Kėrce tek: