Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 10 kėshilla pėr tė qenė mė tė shėndetshėm

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: 10 kėshilla pėr tė qenė mė tė shėndetshėm   14/2/2009, 00:57

10 kėshilla pėr tė qenė mė tė shėndetshėm

Tė jesh i shėndoshė nuk do tė thotė tė jesh i shėndetshėm. Por as e kundėrta nuk ėshtė e vėrtetė. I shėndetshėm ėshtė njė konstrukt i rregullt, pa shenja dobėsie dhe me metabolizėm tė mirė. I shėndetshėm ndihet ai njeri qė mban rregull nė

jetėn e tij. Ja 10 hapa tė thjeshtė pėr t’u zbatuar qė ju ndihmojnė pėr tė qenė mė tė shėndetshėm...

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Pini ujė   14/2/2009, 00:58

Pini ujė


Pini sa tė kini mundėsi gjatė ditės. Rekomandimi ditor pėr ujė ėshtė 8-10 gota nė ditė. Uji ėshtė shumė i rėndėsishėm sepse ndihmon tretjen e ushqimit, shpejton metabolizmin e trupit, e shpėlan organizmin gjatė ditės dhe nė tė njėjtėn kohė ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr funksionimin e kyēeve tė trupit, si gjunjėt dhe bėrrylat.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Konsumoni ushqim mė cilėsi   14/2/2009, 00:59

Konsumoni ushqim mė cilėsi


Trupi ėshtė si makinė, dhe si ē’do makinė ka nevojė pėr karburant pėr tė funksionuar mirė, bilė karburant mė cilėsi. Zakonisht, 5-6 porcione tė vogla ushqimi ėshtė mė mirė sesa tre porcione. Porcionet mė tė vogla treten mė shpejt nė sistemin e tretjes dhe japin mė shumė energji trupit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: 10 kėshilla pėr tė qenė mė tė shėndetshėm   14/2/2009, 00:59

Pėrdorni vaj ulliri

Pas drekės dhe darkės, hani njė lugė vaj ulliri. Vaji i ullirit quhet ndryshe yndyrė e mirė, dhe ndihmon nė heqjen e dhjamit nga trupi.

Suplemente vitaminash dhe mineralesh

Njė tabletė Multivitaminė/Multimineral zakonisht mjafton pėr t’ju dhėnė sasinė e caktuar tė vitaminave. Ato zakonisht janė tė parrezikshme pėr trupin.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: 10 kėshilla pėr tė qenė mė tė shėndetshėm   14/2/2009, 01:00

Bėheni zakon stėrvitjen

Tė paktėn tre herė nė javė vraponi ose ecni me biēikletė pėr disa minuta.

Stėrvitje kardiovaskulare

Vrap, not, biēikletė, patina, etj. Ē’do aktivitet qė e ngre nivelin e rrahjeve tė zėmrės nė zonėn e stėrvitjes pėr njė kohė tė caktuar, forcon zėmrėn. Rreth 20-45 minuta, tre deri nė katėr herė nė javė ėshtė e mjaftueshme pėr tė humbur peshėn nė mėnyrė gradualė dhe tė shėndetshme.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Migrena, pasojat qė sjellin pėrdorimi i shpeshtė i ilaēeve   14/2/2009, 01:04

Migrena, pasojat qė sjellin pėrdorimi i shpeshtė i ilaēeve
Shumė njerėz qė vuajnė nga migrena pėrdorin barna kundėr dhimbjeve. Shkencėtarėt thonė se kura kundėr migrenės mund tė jetė mė e keqe sesa sėmundja. Ndėr ilaēet qė pėrfshihen pėr trajtimin e dhimbjeve tė kokės qė shkaktohen nga migrena janė buta-bital dhe oxy-codone. Por njė studim i kohėve tė fundit tregon se pėrdorimi i shpeshtė i ilaēeve kundėr dhimbjeve mund ta bėjnė migrenėn kronike.
Mjekėt pranė kolegjit mjekėsor “Albert Ajnshtajn” morėn nė shqyrtim 24 persona qė vuanin nga dhimbje tė kokės. Gjatė studimit kėtė pacientė u pyetėn se ēfarė ilaēesh merrnin kundėr kėtyre dhimbjeve. Ata qė merrnin ilaēe kundėr dhimbjeve tė kokės tė paktėn tetė herė nė muaj kishin dy herė mė shumė gjasa qė brenda njė viti kėto dhimbje tė bėheshin kronike. Gjithashtu, mjekėt vunė re se pacientėt qė merrnin ilaēe josteroidale kundėr migrenės si pėr shembull aspirinė, advil e motrin, nuk ndodheshin nė rrezik tė madh pėr t’u prekur nga migrena kronike.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: 10 kėshilla pėr tė qenė mė tė shėndetshėm   14/2/2009, 01:05

Sėmundja


Migrena ėshtė njė sėmundje neurologjike me dhimbje pulsative tė kokės e shoqėruar me marrje mendsh, vjellje, ndjeshmėri ndaj dritės, zėrave dhe ndaj aromave. Sėmundja fillon me simptomė prodromale, gjysmė deri njė orė para dhimbjes sė kokės, me eufori, depresion, lodhje, puls tė shpejtuar, anoreksi. Pastaj vijon dhimbja e fortė e kokės nė tė shumtėn e rasteve vetėm nga njėra anė, por jo gjithnjė. Gjatė aktiviteteve trupore keqėsohen simptomat. Shpesh shoqėrohet dhimbja e kokės me marrje mendsh, vjellje, fotofobi dhe fonofobi. Faktorėt tė cilėt ndikojnė dhe shkaktojnė dhimbje koke janė: stresi, ndryshimi i bioritmit, mungesa e gjumit, ushqimi (djathi, ēokollata, ēaji, bananet, lajthia, arra, bajamja), alkooli, droga, ndryshimi atmosferik si dhe ndryshimi hormonal tek femrat.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: 10 kėshilla pėr tė qenė mė tė shėndetshėm   14/2/2009, 01:06

Shkaktarėt


Mendohet se migrena shkaktohet nga ēlirimi i njė substance kimike tė quajtur serotoninė ose 5HT nė gjak, qė shkakton ndryshime nė enėt e gjakut nė tru. Se ēfarė ndodh me saktėsi ėshtė ende e paqartė, por njė numėr shkaqesh janė identifikuar, tė cilat ndryshojnė nga personi nė person. Nė mė tė shumtėn e rasteve ndodh njė kombinim faktorėsh qė ēojnė nė krizė, ku mund tė pėrfshihen faktorė ushqyes si ēokollata, fruti i portokallit, limoni, brumėrat, djathėrat, alkooli (veēanėrisht vera e kuqe), kafeina, mungesa e vitaminave, ushqime tė pėrpunuara.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: 10 kėshilla pėr tė qenė mė tė shėndetshėm   14/2/2009, 01:06

Diagnoza


Diagnoza e migrenės bėhet nga pyetja e saktė e pacientėve si dhe nga studimi i historisė sė sėmundjeve tė pacientėve. Metoda speciale laboratorike pėr diagnozėn e migrenės nuk ekzistojnė. Pra, migrena ėshtė sėmundje, e cila me mjete tė mjekėsisė nuk mund tė verifikohet pa probleme. Mirėpo, me ndihmėn e Elektroencephalografisė (EEG), Computertomografisė (CT), Ultrazėrit, mund tė pėrjashtohen dhimbjet e shkaktuara nga tumoret, gjakderdhja nė tru, etj.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: 10 kėshilla pėr tė qenė mė tė shėndetshėm   14/2/2009, 01:06

Patogjeneza


Edhe pse patogjeneza nuk ėshtė plotėsisht e sqaruar, nė vitet e fundit ėshtė grumbulluar evidencė, sipas sė cilės kjo sėmundje ėshtė tė paktėn pjesėrisht njė kanalopati. Kanalopatitė janė sėmundje kryesisht gjenetike, qė kanė si shkak njė ērregulluesi tė pėrēimit tė joneve nė kanalet jonike tė membranave celulare. Shtysa kryesore e kėsaj hipoteze ishte zbulimi qė Migrena Familjare Hemiplegjike, megjithėse njė formė e rrallė migrene, ėshtė njė sėmundje trashėguese e tipit autozomal dominant me mutacione tė gjeneve nė kromozomin e 19, qė bėjnė kodimin e kanaleve tė kalciumit (Ca2+) tė veēanta pėr neuronet. Kjo shpjegon edhe faktin qė bllokuesit jospecifik tė kalciumit kanė rol preventiv nė kėtė patologji. Shumė premtuese qe pėr njė kohė tė gjatė hipoteza e “spreading depression”(e vėzhguar sė pari mė 1944 nga Leao nė trurin e lepurit pas shpimit me gjilpėrė), por mosvėrejtja e kėtij fenomeni tek njerėzit pothuajse e ka shuar entuziazmin nė kėtė drejtim.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: 10 kėshilla pėr tė qenė mė tė shėndetshėm   14/2/2009, 01:07

Kurat popullore


Nė mjekėsinė popullore pėr tė lehtėsuar dhimbjet e migrenės rekomandohen disa bimė kuruese. Njė prej kėtyre bimėve ėshtė bari i bletės, e cila ėshtė njė bimė mjaft e njohur nė mjekėsinė popullore. Prej kohėsh ēaji i pėrftuar nga kjo bimė ka ndihmuar nė parandalimin dhe lehtėsimin e shumė sėmundjeve. Njė rol tė rėndėsishėm lulebleta luan nė qetėsimin e dhimbjeve tė migrenės. Ēaji rekomandohet kryesisht kur ajo karakterizohet nga dhimbje tė forta tė kokės dhe sidomos nė gjysmėn e saj. Nė kėtė rast kėshillohet tė pihet menjėherė njė gotė ēaj Barlete. Shumė shpejt tė sėmurėt do shohin rezultatet e shkėlqyera tė bimės.
Pėrdorimi i vajit tė farės sė zezė ėshtė njė tjetėr ndihmė pėr tė sėmurėt me migrenė. Doza normale pėr tė rritur ėshtė: Njė lugė ēaji nė mėngjes dhe njė nė mbrėmje ose 2-3 kapsula nė ditė, ndėrsa pėr fėmijė nėn 8-vjeē, gjysma e sasisė sė lartpėrmendur. Marrja e dozės orale, aplikimi nė ballė, ose ne pjesėn me dhimbje ėshtė njė kurė shumė e mirė pėr tė lehtėsuar dhimbjet. Migrena luftohet me sukses edhe nėse pėrdoret ēaji i pėrfituar nga bima kualitative dhe e shėndosh bari shumėfletėsh nė pėrzierje me bimėn kualitative dhe tė shėndoshė fara e zezė. Nga kjo pėrzierje duhet tė pihen tre filxhan ēaji nė ditė derisa tė eliminohet sėmundja.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: 10 kėshilla pėr tė qenė mė tė shėndetshėm   14/2/2009, 01:12

Mjekimi i migrenės


Terapia e migrenės bėhet nė dy shtylla: terapia akute dhe terapia profilaktike (parandaluese).

Terapia akute


Pėr rastet akute tė dhimbjes sė kokės preferohen: Triptanėt: sumatriptani, zolmitriptani, eletriptani, rizatriptani, naratriptani dhe frovatriptani.
Anti-inflamatorėt: acidi acetylsalicik (Aspirinė), paracetamol, ibuprofen.
Antiemetikėt (kundėr vjelljes): domperidon, gjithashtu edhe ergotamini, dihidroergotamini.

Terapia profilaktike


Pėr parandalimin dhe reduktimin e paraqitjes sė dhimbjes rekomandohen:
Betabllokues: metoprolol, propranolol.
Bllokues tė kanalit tė kalciumit: flunarizin.
Gjithashtu si medikamente tė dorės sė dytė: valproat, topiramat.
Si metoda pa medikamente vlen tė pėrmenden qetėsimi nė dhoma tė errėta pa zhurmė, terapia aromatike dhe trajnimi autogjen.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Tė dhėna pėr sėmundjen   14/2/2009, 01:14

Tė dhėna pėr sėmundjen

Format

Eksitojnė dy lloje kryesore tė migrenės: migrena me aurė dhe migrena pa aurė. Aura zgjatė deri mė 60 minuta. Ajo paraqitet me halucinacione optike.

Komplikimet

Migrena kronike: mė shumė se 15 ditė nė muaj dhimbje koke.
Statuti i migrenės: 72 orė pa ndėrprerje tė dhimbjes sė kokės.
Infarkti i migrenės: dėmtimi i trurit si pasojė e migrenės.

Prevalenca

Nga migrena vuajnė 18 pėr qind e grave dhe 6 pėr qind e meshkujve. Ajo manifestohet pėr herė tė parė rreth moshės 25 deri 45-vjeēare. Deri nė pubertet vuajnė meshkujt dhe femrat nė pėrmasa 1 me 1, pastaj nė moshėn e rritur femrat vuajnė tre herė mė shumė se meshkujt.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: 10 kėshilla pėr tė qenė mė tė shėndetshėm   14/2/2009, 01:14

Shkaktarėt


Faktorėt hormonalė: menstruacionet, hipertensioni apo menopauza
Faktorėt psikologjikė: presioni i lartė i gjakut, dhimbjet e dhėmbėve, dhimbjet e syve, sinozitet apo bllokimi i hundėve
Streset emocionale: zemėrimi apo depresioni, emocionet e forta, shokimet, ēlirimi i tensioneve, ēlirimi nga streset.
Streset fizike: mbilodhja, aktiviteti, ndryshimi i rutinės, ērregullimet e gjumit, ērregullimet seksuale.
Faktorėt ambientalė: ndryshimi i klimės, lagėshtira, zhurmat, zėrat e lartė, drita.
Faktorėt ushqyes: ēokollata, portokalli, limoni, brumėrat, djathėrat, alkooli (veēanėrisht vera e kuqe), kafeina, mungesa e vitaminave, ushqime tė pėrpunuara.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: 10 kėshilla pėr tė qenė mė tė shėndetshėm   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
10 kėshilla pėr tė qenė mė tė shėndetshėm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: