Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Kanceri i mėlēisė ėshtė i shėrueshėm?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Kanceri i mėlēisė ėshtė i shėrueshėm?   13/2/2009, 19:21

Kanceri i mėlēisė ėshtė i shėrueshėm?

Ilaēi. i cili ėshtė prezantuar nė kėtė kongres, ėshtė ilaēi qė tė sėmurėve u zgjat jetėn, ndėrsa ėshtė i vetmi ilaē, i cili, pas pėrdorimit, ka shėruar nė numėr tė ndjeshėm tė pacientėve.
Nė kongresin e madh tė mbajtur nė Amerikė, i dedikuar tė sėmurėve nga mėlēia, ekspertėt nga kjo fushė kanė prezantuar ilaēin “Nexavar” (sorafenib). i cili ka treguar rezultate tė ndjeshme nė kurimin e pacientėve qė kanė shkallėn e fundit tė kancerit tė mėlēisė. Hepatocellular carcinoma (HCC) ėshtė njėra nga sėmundjet mė tė shpeshta tė rrezikshme tė mėlēisė, nga e cila vdesin rreth 90 pėr qind tė tė sėmurėve. Sipas shpeshtėsisė, gjendet nė vendin e gjashtė, ndėrsa ėshtė e treta sipas sektarėve tė vdekjeve. Ende nuk dihet se ēka saktėsisht shkakton kancerin e mėlēisė, por nė mesin e shkaktarėve tė mundshėm bėjnė pjesė edhe infeksionet kronike, hepatiti B apo cirroza. Pėrveē kėsaj, nė mesin e shkaktarėve bėjnė pjesė edhe steroidet. Simptomat e mundshme qė mund tė tregojnė pėr kėto sėmundje tė rrezikshme janė humbja e pėrnjėhershme e peshės, humbja e oreksit, dhimbje e madhe nėn brinjė, ngjyra e verdhė e gjelbėr rreth syve dhe rraskapitja e shpejtė. Ilaēi, i cili ėshtė prezantuar nė kėtė kongres, ėshtė ilaēi qė tė sėmurėve u zgjat jetėn, ndėrsa ėshtė i vetmi ilaē, i cili, pas pėrdorimit, ka shėruar nė numėr tė ndjeshėm tė pacientėve. Ilaēin e kanė pranuar Komisioni Evropian dhe Shoqata Amerikane pėr Ushqim dhe Medikamente.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kanceri i mėlēisė ėshtė i shėrueshėm?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: