Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Mėsohuni tė hani mė pak

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Mėsohuni tė hani mė pak   13/2/2009, 19:20

Mėsohuni tė hani mė pak

Keni uri? Pini supė, zvogėlojeni llojllojshmėrinė e ushqimit nė frigorifer, apo merrni erė qiriut aromatik. Nė kėtė mėnyrė mund ta “mashtroni” urinė tuaj
Ka njerėz qė mund tė hanė sasi tė mėdha ushqimesh pėr mėngjes, drekė e darkė, derisa tė tjerėve ju mjafton njė thėrrime qė tė ngihen. Nėse edhe ju bėni pjesė nė grupin e parė, mos u dėshpėroni. Ua sjellim disa mėnyra pėr “mashtrimin” e ndjenjės sė urisė.
Hani proteina pėr mėngjes - Ato, nė tė vėrtetė, do t’ju mbajnė mė gjatė tė ngopur, me ē’rast do tė merrni 267 kalori mė pak, thonė shkencėtarėt nga Universiteti “St. Louis”. Pra, hani mė shumė nė mėngjes, pėr tė ngrėnė mė pak gjatė ditės.
Flini tė paktėn tetė orė - Nėse nuk flini sa duhet, do tė keni mė shumė uri. Pra, flini mjaft, nė mėnyrė qė tė keni mė pak uri.
Nuhateni aromėn e preferuar - Shkencėtarėt kanė konstatuar se reagimi i trurit tė njerėzve qė hanė ushqim tė yndyrshėm, ėshtė i njėjtė me reagimin e trurit tė njerėzve qė nuhasin aromė tė kėndshme. Pra, kur t’ju kapė uria, merreni njė qiri aromatik dhe nuhateni, pėr tė mos ngrėnė ēka tė gjeni nė shtėpi.
Pini supė - Nėse e filloni drekėn me supė perimesh, me gjasė do tė merrni 20% mė pak ushqim kryesor. Tė paktėn, kėshtu thonė shkencėtarėt amerikanė.
Bėni shujta mė tė vogla - Kurrė mos i mbushni pjatat plot me ushqim. Me gjasė se do ta hani tėrė ushqimin, pėrkundėr faktit qė, me tė ngrėnė tė gjysmės sė pjatės, do tė ngopeni.
Pakėsojeni llojllojshmėrinė e ushqimeve nė frigorifer Ėmbėlsirat, llojet e ndryshme tė djathėrave, sallami, kuleētė, tė gjitha kėto ushqime, sa herė qė ta hapni frigoriferin, ju tundojnė qė t’i provoni. Nėse keni mė pak ushqime nė dispozicion, do tė hani mė pak.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mėsohuni tė hani mė pak
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: