Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Shkencėtarėt zbulojnė hundėn artificiale

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Shkencėtarėt zbulojnė hundėn artificiale   13/2/2009, 19:19

Shkencėtarėt zbulojnė hundėn artificiale

Shkencėtarėt amerikanė kanė bėrė njė hap pėrpara kah prodhimi i sensorit qė do tė jetė nė gjendje ta kryejė funksionin e hundės njerėzore.
Kėrkuesit shkencorė amerikanė, nė revistėn profesionale “Proceedings of the National Academy of Sciences”, kanė publikuar se ia kanė dalė ta pėrvetėsojnė njėrėn nga pengesat mė tė mėdha – prodhimin masiv tė proteinave tė quajtura receptorėt olfaktorė, tė cilėt te njė njeri i shėndoshė janė rreth 100 milionė. Shkencėtarėt shpresojnė se teknologjia e re do tė mundėsojė edhe zbulimin diagnostik tė aromave specifike qė hasen te kanceri i mushkėrive, lėkurės dhe fshikės urinare.
Pėrdorimet e tjera tė mundshme janė zbulimi i pėrqendrimeve tė vogla tė ndotjeve nė ambient dhe testimi i kualitetit tė ushqimit.
Pėrparim i madh ėshtė arritur me tretėsirėn e cila mundėson mbrojtjen e receptorėve olfaktorė gjatė procesit tė prodhimit, gjė qė mundėson ruajtjen e aftėsisė sė proteinave qė tė lidhen me molekulat e aromės qė duhet tė detektohet.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shkencėtarėt zbulojnė hundėn artificiale
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Shkenca & Teknologjia-
Kėrce tek: