Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Dhuna mbi gratė, e dėmshme edhe pėr fėmijėt

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Dhuna mbi gratė, e dėmshme edhe pėr fėmijėt   13/2/2009, 19:00

Dhuna mbi gratė, e dėmshme edhe pėr fėmijėt

Nėse njė grua ėshtė viktimė e dhunės, kjo mund tė reflektohet negativisht edhe nė rritjen dhe shėndetin e fėmijės sė saj, thotė njė studim i ri suedez.
Njė studim i pediatėrve nga Universiteti nė Uppsala tė Suedisė, ka treguar se fėmijėt e grave qė janė viktima tė dhunės, kanė peshė mė tė vogėl nė lindje, rriten mė pak gjatė fėmijėrisė sė hershme, si dhe sėmuren mė shpesh. Mjekja Kajsa Asling Monemi ka pėrcjellė disa gra dhe fėmijėt e tyre nė Bangladesh dhe Nikaragua. “Si nė Bangladesh, po ashtu edhe nė Nikaragua, vdekja para vitit tė pestė tė jetės ėshtė mė e shpeshtė te fėmijėt, nėnat e tė cilėve ishin tė ekspozuar ndaj dhunės, sesa te fėmijėt e grave qė kurrė nuk kishin pėrjetuar dhunė”, thotė Asling Monemi. Njėri nga faktorėt e mundshėm ėshtė qė, nė rastet e tilla, fetusi zhvillohet mė pak gjatė shtatzėnėsisė, derisa pas lindjes shėndeti mendor i nėnės ėshtė kyē pėr kontakt emocional me fėmijėn dhe pėr aftėsinė e saj qė tė pėrkujdeset pėr tė voglin e saj. Krahas kėsaj, gratė viktima tė dhunės kanė mungesė tė mjeteve tė nevojshme materiale pėr kujdesin ndaj shėndetit tė fėmijės.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
sekreti-ch-ag
Junior Member
Junior Member


Male
Numri i postimeve : 11
Age : 43
Location : Albania
Registration date : 05/02/2012

MesazhTitulli: Re: Dhuna mbi gratė, e dėmshme edhe pėr fėmijėt   6/2/2012, 00:07

Grate duhen mu mbrojte me ligje nga shteti dhe institucionet perkates te cilat duhen te iu vijne ne ndihme ne raste te tilla.Normal ushtrimi dhunes ndikon negativishte tek femijet te cilet me vone do te jene me te vrazhde ne shqoqeri,mirpo per tu parandalu kjo problemet duhen te zgjidhen me dialoge ose ne konsultime me psikologun.Shumica e ketyre ngridjeve vjene si rezultat problemeve ekonomike sidomos ku gruaja nuk eshte pavarur ne aspektin ekonomik etj.
zhvillimi i nje shteti mvarret sa eshte emancipuar gruaja ne ate shtet,ne kemi shembujt te plote ne histori se si grate kan dhane kontribute te rendesisheme ne te gjitha sferat jetes:Mbretresha Teuta,Nena Tereze,Nexhmije Pagarusha,Vaqe Zela.Jozefina topalli,dhe Atifete Jahjga etj.
Me respekt:sekreti-ag-ch
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Dhuna mbi gratė, e dėmshme edhe pėr fėmijėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Gruaja dhe Familja-
Kėrce tek: