Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Kuroni diabetin, duke rregulluar gjumin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Kuroni diabetin, duke rregulluar gjumin   13/2/2009, 18:55

Kuroni diabetin, duke rregulluar gjumin

Tė kurosh diabetin, duke zgjidhur problemet qė mund tė keni me gjumin. Kjo ėshtė kėshilla mė e fundit qė japin shkencėtarėt, pas njė sėrė ekzaminimesh dhe analizash pa fund qė bėjnė njė lidhje mes sėmundjes dhe gjumit jo tė mirė qė bėhet gjatė natės.
Zbulimi, bėrė nė njė studio tė madhe tė ADN-sė, mori nė shqyrtim mė shumė se 36 mijė evropianė, diabetikė ose jo diabetikė, tė tė gjitha moshave. Ndihmuan pėr kėtė studim Imperial College nė Londėr, kėshilli kombėtar i kėrkimeve franceze CNRS, “Lille University” dhe “McGill University” nė Kanada. Tė gjitha u publikuan nė revistėn “Nature Genetics”.
Ekspertėt zbuluan njė lloj mutacioni nė gjenin “MTNR1B” qė pėr shkėncėtarėt u etiketua si “hormoni i gjumit”. Melatonina ėshtė njė rregullues i rėndėsishėm i ritmit gjumė/zgjim, dhe prodhohet gjatė natės, duke arritur njė lloj kulmi gjatė kėsaj kohe, ndėrkohė qė gjatė mėngjesit nis e pakėsohet.
Pėrkundėr kėsaj, insulina hormoni qė rregullon sheqerin nė gjak prodhohet gjatė ditės, ndėrkohė qė gjatė natės prania e saj vjen duke u zvogėluar.
Prej kohėsh dihej se tė flije pak bėn keq pėr shėndetin dhe kjo ishte e lidhur mė rrezikun e diabetit, por nuk diheshin deri mė tani arsyet. Studimi, i drejtuar nga Philippe Froguel arriti tė bėnte lidhjen mes dy problemeve.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kuroni diabetin, duke rregulluar gjumin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: