Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Sindroma e dhimbjeve tė kokės dhe mjekimi i tyre

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Sindroma e dhimbjeve tė kokės dhe mjekimi i tyre   13/2/2009, 16:48

Sindroma e dhimbjeve tė kokės dhe mjekimi i tyre

Patologjia traumatike e kokės zė njė vend tė rėndėsishėm nė shoqėrinė e sotme, por nė lidhje me tė mendohet mė shumė pėr rrezikun e vdekjes sesa pėr pasojat e rėnda tė mėvonshme qė lė pas njė traumė e tillė.
Mjeku i praktikės sė pėrgjithshme ka tė bėjė mė shumė me traumat e kokės qė duken tė lehta ose mesatare nė fazat e mėvonshme pas aksidentit, pra nė kohėn kur tė sėmurėt kanė ankesa subjektive. Pėr tė kuptuar rėndėsinė e fenomenit, mjafton t u referohesh statistikave. Nė SHBA ka rreth 1.275.000 trauma tė tilla nė vit prej tė cilave vetėm 350.000 shtrohen nė spital. Prej kėtyre, rreth 85% mbahen nė spital pėr mė pak se 10 ditė dhe dalin nga spitali me diagnozėn komocion cerebral. Shumica e tyre vuajnė mė tepėr simptomat pastraumatike sesa traumėn vetė dhe pėr kėto simptoma shkojnė jo rrallė tek mjeku.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sindroma e dhimbjeve tė kokės dhe mjekimi i tyre   13/2/2009, 16:49

Pėrcaktimi nozologjik


Mund tė duket e panevojshme tė pėrcaktohet njė gjė qė duket qartė, siē ėshtė trauma e kokės. Por nė shumicėn e rasteve lindin dyshime, qė me kalimin e kohės mund tė marrin njė rėndėsi tė veēantė. Njė traumė e kranio-cerebrale ėshtė objektive, kur shkakton njė plagė nė lėkurė, njė frakturė tė kockave tė kafkės ose pėr punė, duke lexuar me kujdes raportet pėr paaftėsi tė pėrkohshme nė punė, por duke i kombinuar ato me tė dhėnat qė jep i sėmuri, sepse zakonisht njė njeri qė pėson njė traumė koke, ka pak mundėsi qė tė jetė stimulant. Duhet gjithashtu tė studiohen me kujdes edhe simptomat qė mund tė shėrbejnė si orientim pėr mjekimin. Egzaminimi klinik i pėrciptė bėhet vetėm nga mjekėt qė mendojnė se tė gjitha sindromat subjektive janė tė njėjta. Nė fakt, nė kėto situata mund tė ekzistojnė 10-15 simptoma tė ndryshme, qė mund tė kombinohen nė mėnyra tė ndryshme, pėr tė formuar sindroma tė ndryshme. Pėrveē kėsaj, zhvillimi dhe pasojat e ērregullimeve mund tė ndryshojnė sipas terrenit psikologjik individual
dhe sipas ambientit familjar, shoqėror dhe profesional.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sindroma e dhimbjeve tė kokės dhe mjekimi i tyre   13/2/2009, 16:49

Prandaj edhe mjekimi nuk mund tė bėhet sipas njė skeme tė vetme pėr tė gjitha rastet. Pėr punė, duke lexuar me kujdes raportet pėr paaftėsi tė pėrkohshme nė punė, por duke i kombinuar ato me tė dhėnat qė jep i sėmuri, sepse zakonisht njė njeri qė pėson njė traumė koke ka pak mundėsi qė tė jetė stimulant. Duhet gjithashtu tė studiohen me kujdes edhe simptomat
qė mund tė shėrbejnė si orientim pėr mjekimin. Ekzaminimi klinik i pėrciptė bėhet vetėm nga mjekėt qė mendojnė se tė gjitha sindromat subjektive janė tė njėjta. Nė fakt, nė kėto situata mund tė ekzistojnė 10-15 simptoma tė ndryshme, qė mund tė kombinohen nė mėnyra tė ndryshme, pėr tė formuar sindroma tė ndryshme. Pėrveē kėsaj, zhvillimi dhe pasojat e ērregullimeve mund tė ndryshojnė sipas terrenit psikologjik individual dhe sipas ambientit familjar, shoqėror dhe profesional. Prandaj edhe mjekimi nuk mund tė bėhet sipas njė skeme tė vetme pėr tė gjitha rastet.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sindroma e dhimbjeve tė kokės dhe mjekimi i tyre   13/2/2009, 16:50

Strategjia terapeutike


I dėmtuari qė kthehet nė shtėpi pas traumės, ka nevojė pėr ndihmė mjekėsore qė zakonisht sigurohet prej mjekut tė praktikės sė pėrgjithshme. Kjo ndihmė pėrfshin njė kompleks masash, kėshillash, vendimesh, qė nuk mund tė pėrmblidhen nė njė recetė. Vėrtetoni karakterin subjektiv tė ankesave tė tė sėmurit dhe mjekimi mund tė fillojė vetėm pas egzaminimeve plotėsuese pėr njė dėmtim organik tė dukshėm pėr tė cilin nevojitet mjekim i vecantė. Pacienti ka nevojė pėr vizita mjekėsorė tė rregullta.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sindroma e dhimbjeve tė kokės dhe mjekimi i tyre   13/2/2009, 16:50

Mjekimi simptomatik-Dhimbja e kokės


Ėshtė simptoma qė ndeshet nė 80% tė sėmurėve me trauma tė kokės dhe ajo mund tė shfaqet mė vonė, por mund tė qėndrojė pėr nje kohė tė gjatė. Mund tė jetė e vazhdueshme apo tė shfaqet pas njė sforcimi nervor fizik dhe jo rrallė mund tė ketė karakterin e migrenės. Pėr mjekimin e saj mund tė pėrdoren barna antalgjike ose antimigrenoze, por nuk duhet tė arrihet nė pėrdorimin e tepruar tė barnave. Duhet tė bėhen pėrpjekje
tė dallohet dhimbja e kokės me prejardhje cervikale pėr tė cilėn mund tė arrihen rezulate tė mira me kufizimin e punės fizike si dhe me rekomandimin e barnave qė lirojnė spazmėn muskulare. Por kujdes, dhimbja e kokės asnjėherė nuk duhet tė bėhet shkak pėr ndėrprerjen e ēdo veprimtarie dhe tė ēdo pėrpjekeje pėr riaftėsim.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sindroma e dhimbjeve tė kokės dhe mjekimi i tyre   13/2/2009, 16:51

Vertigo ose “tė qėnit pa qejf”


Vertigo ( tė marrurit mendsh) dhe malasie (tė qenit pa qejf), janė ankesa qė raportohen shpesh nga i sėmuri si shqetėsimi i vetėm i mbetur pas traumės dhe mjeku duhet tė bėjė dallimin midis tyre. Frakturat e pars petrosae tė kockės temporale (veshi i brendshėm), mund tė kenė si rezultat ērregullime tė dėgjimit dhe tė ekuilibrit. (Tė marrurit mendsh) mund tė vazhdojė me muaj dhe pėrmirėsohet ngadalė. Zakonisht tė sėmurėt kanė marrje mendsh kur ndėrrojnė papritmas pozicionin e tyre, kur bėjnė njė lėvizje tė shpejtė tė qafės ose kur ndėrrojnė ritmin e tė ecurit ose vrapimit. Ekzaminimi klinik efekt vetėm nė rastet kur asthenia bėn pjesė nė njė sindromė depresive. Rekomandohet qėndrim nėpėr stacione pushimi ku ushtrimet fizike dinamike dhe shėtitjet mėnjanojnė rrezikun e vendosjes sė pacientit nė njė pozitė pasive dhe regresive. Eshtė e vėshtirė pėr mjekun tė gjejė qėndrimin e duhur edhe pėrballė ērregullimeve seksuale. Sidoqoftė nuk duhet pėrjashtuar lidhja e tyre me traumėn, nė rastet kur pacienti ėshtė i bindur se kjo lidhje ekziston. Pėr kėto ērregullime nuk ka mjekime ēudibėrėse, sidomos kur situata ndėrlikohet nga ringjallja e konflikteve tė vjetra bashkėshortore, nga humbja e dėshirės pėr veprimtari seksuale nė kuadrin e njė sindrome depresive, ose nga efekti diencefalik i shkaktuar nga trauma. Edhe nė kėto raste, sjellja e ngrohtė e mjekut, qė dėgjon me vėmendje ankesat e tė sėmurit, e kėshillon atė me takt dhe i jep shpresė, ėshtė metoda mė e mirė pėr tė pėrballuar vėshtirėsitė pėr tė cilat nuk ėshtė se kemi dhe njė zgjidhje tjetėr.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sindroma e dhimbjeve tė kokės dhe mjekimi i tyre   13/2/2009, 16:51

Ērregullimet e kujtesės dhe ērregullime tė tjera intelektuale


Shpesh tė sėmurėt ndiejnė ērregullime tė kujtesės pėr ēėshtjet e pėrditshme tė jetės, harrojnė data, emra, shifra, ngjarje, sende, qė mund tė kombinohen me dobėsimin e aktivitetit intelektual (dobėsim i pėrqėndrimit, i vėmendjes,pėrgjumėsi gjatė punės mendore ). Ėshtė e vėshtirė tė vlerėsohen objektivisht kėto ērregullime. Disa teste mund tė ndihmonin, por ato pėrdoren rrallė. Por nė mungesė tė tyre nuk ėshtė e
arsyeshme tė vihet nė dyshim prania reale e ērregullimeve. Ndihma mjekėsore nuk ėshtė e thjeshtė.
Duhet nė radhėt e parė tė kuptohet vuajtja e tė sėmurit qė e ndien veten tė dobėsuar dhe jo tė mohohet kjo vuajtje, duke e detyruar tė sėmurin tė marrė pėrsipėr detyra qė paraqiten tė vėshtira pėr tė, si p.sh duke e nxitur tė rifillojė veprimtarine mendore tė mėparshme, pėr tė cilėn ai ende nuk ndihet gati. I sėmuri mund tė ndihmohet dhe me disa barna stimuluese mendore si Nootropyl, Cleregil, por pa mbingarkuar recetat me barna nė rast se preparatet e mėparshme nuk tregohen efektive. Nė shumė raste kėto ērregullime pėrmirėsohen me largimin e dhimbjes sė kokės ose tė gjendjes depresive. Nė shumė raste, pėrmirėsimi vjen edhe pa mjekim pas njė periudhe kohe.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sindroma e dhimbjeve tė kokės dhe mjekimi i tyre   13/2/2009, 16:52

Sindroma anksio-depresive


Kėto sindroma nuk janė tė rralla pas traumave tė kokės. Ato duhet tė konsiderohen si komplikacione tė vėrteta qė u shtohen ērregullimeve tė sindromės subjektive nė formė trishtimi, mungesė energjie, vėshtrimi tė dhimbshėm edhe kur ekzaminimet plotėsuese mbeten negative, gjė qė i bėn tė sėmurėt tė mendojnė se mjeku nuk ka kuptuar sėmundjen e tyre. Mund tė pėrdoret njė mjekim antidepresiv, duke pėrshtatur dozat gradualisht dhe duke vėzhguar pėr efekte anėsore. Mund tė shpresohet pėr njė rezultat pozitiv, por duhet patur parasysh, se nuk duhet insistuar me preparate ose doza tė paefektshme. Ekzistojnė disa sindroma apragmatike me simptomatologji tė dhimbshme dhe introverse, qė i rezistojnė shumė mjekimit antidepresiv.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sindroma e dhimbjeve tė kokės dhe mjekimi i tyre   13/2/2009, 16:53

Ka mundėsi, qė me anėn e teknikave tė rehabilitimit motor dhe tė mobilizimit pėr riintegrim shoqėror, me psikoterapi inkurajuese sistematike nga ana e familjarėve, i sėmuri mund tė nxirret nga kjo gjėndje qė mund tė pėrfundojė diagnoza me njė studim serioz klinik tė EEG. Njė mjekim i tillė nuk ka asnjė vlerė parandaluese dhe ka tė metėn, se gjen gabimisht etiologjinė e ērregullimeve qė kanė prejardhje tė panjohur. Natyrisht, kur vėrtetohet diagnoza e njė epilepsie post traumatike, duhet tė bėhet njė mjekim specifik, por me doza minimale tė efektshme, me qėllim qė tė mos dobėsohet vigjėlenca dhe tė mos shtohen ērregullimet e tonusit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sindroma e dhimbjeve tė kokės dhe mjekimi i tyre   13/2/2009, 16:53

Ērregullimet e shqisave


Ērregullimet e tė parit janė tė shpeshta. Fillimisht mund tė provohet pėrshtatja e syzeve, qė i sėmuri mund tė ketė pėrdorur para traumės. Souleirac dhe Baron kanė vėnė nė dukje rėndėsinė e ērregullimeve tė sinergjisė sė lėvizjes sė syve, sidomos kur i sėmuri bėn pėrpjekje pėr konvergjencė gjatė leximit. Me anė tė syzeve pėrkatėse kėto ērregullime mund tė korrigjohen. Fotofobia shton shqetėsimet e syve dhe lodhjen e shpejtė gjatė punės para ekranit kompjuterik. Nė disa sindroma subjektive pas traumės sė kokės janė vėnė re modifikime tė shijes dhe tė nuhatjes kundėr tė cilave ende nuk janė gjetur mjekime tė efektshme.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sindroma e dhimbjeve tė kokės dhe mjekimi i tyre   13/2/2009, 16:54

Astenia dhe ērregullimet seksuale


Astenia ėshtė njė simptomė e shpejtė midis pasojave tė hershme pas aksidentit dhe mund tė vazhdojė me javė ose me muaj sipas moshės dhe gjendjes fizike tė pacientit. Lodhja vjen shpejt pas cdo veprimtarie fizike ose mendore dhe shoqėohet me dobėsim tė rezistencės ndaj zhurmės dhe ndaj streseve psikologjike. Mjetet “forcuese” tė vjetra bėjnė nė njė gjėndje pseudodemenciale.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sindroma e dhimbjeve tė kokės dhe mjekimi i tyre   13/2/2009, 16:54

Pagjumėsia dhe sindroma e ankthit


Pagjumėsia ėshtė pasojė e shpeshtė e traumave tė kokės dhe mund tė shoqėrojė sindromėn subjective. Ajo ka mundėsi tė bėjė pjesė nė kuadrin e njė sindrome depresive ose tė njė sindrome anksioze tė njė neuroze pastraumatike me ėndrra tė kėqija qė pėrsėriten. Pagjumėsia e natės qė zakonisht kombinohet me njė pėrgjumėsi tė ditės, mund tė mjekohet me barna hipnotike benzodiazepinikė, por me doza shumė tė vogla dhe me terapi afatshkurtra. Dozat mė tė mėdha mund tė shtojnė hipotoninė muskulare, vertizhet, dhe pėrgjumėsine gjatė ditės. Disa sindroma anksioze fobike mund tė marrin njė karakter autonom, sic janė agoraphobia, fobia e veturės, vertizhi i lartėsive. Kur mjekimi anksiolitik nuk jep rezultate ose bėn efekt tė pamjaftueshėm, mund tė provohet psikoterapia e sjelljes.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sindroma e dhimbjeve tė kokės dhe mjekimi i tyre   13/2/2009, 16:55

Simulimi


Pėr tė pasur nje process terapeutik tė drejtė duhet tė merren parasysh kėto koncepte. Sindroma subjektive posttraumatike nuk duhet tė cilėsohet simulim apo histeri vetėm sepse egzaminimet plotėsuese rezultojnė negative. Mundėsia e simulimit ėshtė shqetėsuese dhe duhet tė merret parsysh , por pa e tepruar, sepse nė fakt simulimi ėshtė tepėr i rrallė.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Sindroma e dhimbjeve tė kokės dhe mjekimi i tyre   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sindroma e dhimbjeve tė kokės dhe mjekimi i tyre
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: