Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Shtohen siperfaqet e akullta te planetit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Shtohen siperfaqet e akullta te planetit   11/2/2009, 01:08

Shtohen siperfaqet e akullta te planetit


Ne muajin janar, siperfaqet e akullta ne Arktik jane shtuar ne krahasim me nje vit me pare, por kjo nuk mjafton per te zevendesuar siperfaqet e medha te shkrira gjate 30 viteve te fundit.
Sipas “National Snow and Ice Data Center” qe monitoron situaten, pjeset e akullta te Tokes jane shtuar dhe ky eshte nje lajm i mire duke pare shkrijen e shpejte qe kane pesuar disa nga zonat me te ftohta te planetit. Kjo hipoteze hedh poshte studimin e para pak muajve, ku disa shkencetare deklaruan se akujt kishin shkuar ne nivelin e vitit 1979.
Keqekuptimi i interpretimit te te dhenave erdhi si pasoje e pamjeve satalitore ne Detin Arktik, ku disa pjese ishin mbuluar nga akulli, por ky fenomen eshte i perkohshem, pasi me afrimin e pranveres, deti do rifitoje gjendjen fillestare.
Llogaritjet thone se ne muajin janar, siperfaqet e ngrita te planetit jane 14.08 km katrore, rreth 310 km katrore me shume se janari i vitit 2008. Kjo shifer eshte gati e pakonsiderueshme, duke pare te dhenat e rreth 30 viteve me pare, ku siperfaqet e ngrira ishin shume here me te medha.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shtohen siperfaqet e akullta te planetit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: