Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Aspirina mbron nga kanceri i lukthit?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Aspirina mbron nga kanceri i lukthit?   10/2/2009, 00:20

Njė studim i ri i publikuar nė revistėn “British Journal of Cancer” tregon se njerėzit tė cilėt marrin aspirinė janė mė pak tė rrezikuar pėr t’u sėmurė nga kanceri i lukthit.

Shkencėtarėt pranė Institutit Kombėtar Amerikan pėr hulumtimet kancerit kanė zhvilluar njė hulumtim ku kanė marrė pjesė mė shumė se 300.000 persona.

Rezultatet kanė treguar se personat tė cilėt kishin marrė aspirinė njė vit para studimit, sė paku njė herė (pėr ndonjė arsye tjetėr), kishin qenė mė pak tė rrezikuar pėr t’u sėmurė nga kanceri i pjesės sė mesme dhe tė poshtme tė lukthit.

Personat tė cilėt kishin pėrdorur llojet tjera tė anti-inflamatorėve tjerė josteroid (NSAID), po ashtu kishin qenė mė pak tė rrezikuar (pėr 32%).

Mirėpo, ėshtė vėrejtur se aspirina dhe NSAID mbrojnė vetėm nga kanceri i pjesės sė mesme dhe tė poshtme, ndėrsa nuk mbrojnė nga kanceri i pjesės sė sipėrme (kardia) dhe nga kanceri i ezofagut.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Aspirina mbron nga kanceri i lukthit?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: