Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet   9/2/2009, 03:27

Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet


Kanoet, ngjitjet sportive apo noti, shpesh mė tė mira se medikamentet


Marko ėshtė 60 vjeē. Ai vuan nga diabeti dhe ėshtė mbipeshė. Pėr kėtė arsye, mjeku i ka kėshilluar tė ecė ēdo ditė sa mė shumė tė mundet dhe tė shkojė nė palestėr tė paktėn tri herė nė javė. Sara, 68 vjeēe, vuan nga tensioni i lartė i gjakut dhe bėn jetė sendentare: nėse dėshiron tė reduktojė rrezikun e njė infarkti, duhet tė mbajė nėn kontroll tensionin me ushtrime fizike, qė ka tė njėjtin efekt si ilaēet. Nė Suedi, mjekėt e pėrshkruajnė aktivitetin fizik nė vend, ose bashkė me ilaēet nė recetė, qė prej vitit 2003. Aty ėshtė e detyruar qė, bashkė me ilaēet pėr sėmundjen e caktuar, tė shkruash edhe aktivitetet sportive qė tė bėjnė mirė. Nė Amerikė, "American College of sports medicine", ka prezantuar nė vitin 2007 "Exercise in medicine", njė program i detajuar pėr mjekėt dhe pacientėt qė i bashkėngjisin patologjive tė ndryshme ushtrimet fizike mė tė pėrshtatshme. Nė vende si Italia, Franca dhe Spanja, si pjesė e politikave shėndetėsore ėshtė menduar qė ushtrimet fizike tė pėrshkruhen nė recetat qė japin mjekėt e familjes. Nė bazė tė sėmundjes nga e cila pacienti vuan, duhet dhėnė edhe ushtrimi fizik mė i pėrshtatshėm. Megjithatė, ashtu si ilaēet, edhe lėvizjet mund tė kenė efekte anėsore, qė duhen vlerėsuar nga njerėzit kompetentė pėr kėtė.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet   9/2/2009, 03:27

Sėmundjet kardiovaskulare


"Nė fakt, duhet zgjedhur me kujdes lloji i ushtrimit fizik qė duhet tė bėjmė, nė varėsi tė patologjive. Kush ka kaluar njė infarkt, ēdo ditė, duke bėrė ushtrime tė rregullta aerobike, redukton me 50 pėr qind mundėsinė pėr tė pasur njė tjetėr. Pėr kėtė arsye, kėshilla pėr ushtrime fizike ėshtė njė tregues i detyrueshėm pėr parandalimin dhe trajtimin e infarktit tė miokardit, arteriopatinė dhe probleme tė tjera kardiake. Ai ėshtė i domosdoshėm edhe pėr faktorė tė tjerė qė rrisin rrezikun kardiovaskular si hipertensioni, diabeti, obeziteti, kolesteroli i lartė nė gjak etj.", shpjegon shefi i departamentit tė kardiologjisė nė njė nga spitalet mė tė mėdhenj shtetėrorė nė Paris. Pėr tė favorizuar pėrshtatjen me njė stil aktiv jetese nga pikėpamja fizike te tė gjithė dhe nė veēanti te tė sėmurėt me zemėr, dhe pėr t‘i shtyrė mjekėt tė pėrdorin klinikisht efektet pozitive tė aktiviteteve fizike, shoqėritė mė tė mėdha shkencore kombėtare tė mjekėsisė sportive dhe kardiologjisė publikuan njė studim tė pėrbashkėt nė "Journal of Cardiovascular Medicin". Sipas tij, mjekėt janė tė detyruar t‘u kėshillojnė pacientėve qė vuajnė nga sėmundjet kardiologjike, ushtrime tė domosdoshme fizike. Aktiviteti fizik ka njė efekt tė drejtpėrdrejtė mbi faktorė tė tjerė tė rrezikshėm si trigliceridet, sheqeri dhe kolesteroli. "Ai qė vuan nga tensioni dhe kolesteroli i lartė nė gjak e ka tė detyrueshėm tė merret me aktivitet motor. Mė shumė se sa kaloritė e harxhuara, mė tė rėndėsishme janė veprimet qė njė ushtrim fizik ndikon mbi sistemin endokrino-metabolik", tregon njė profesor nė departamentin e endokrinologjisė nė universitetin "Roma 3". Njė program i moderuar me aktivitet motor, qė parashikon tė paktėn 30-40 minuta ecje nė ditė dhe tri herė nė javė ushtrime aerobike, ėshtė i barasvlefshėm me njė ilaē tė mirė. Kėtė e tregon mė sė miri fakti qė, nė kėtė mėnyrė, mund tė reduktohen nivelet nė gjak tė disa molekulave kryesore pėr sėmundjen.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet   9/2/2009, 03:28

Artriti


Mund tė duket e pabesueshme qė tė mendosh tė lėvizėsh kur vuan nga dhembjet e kyēeve, por ushtrimet fizike mund tė jenė njė qetėsues mė i efektshėm se ilaēet pėr ata qė vuajnė nga artriti. Kėtė e tregon njė studim i publikuar nė "Arthrits Care and research": tė ndjekėsh njė program tė rregullt pėr tetė javė ka lehtėsuar dhembjen te pacientėt, ndjenjėn e lodhjes dhe cilėsinė e jetės. Pėrmirėsimet ishin tė dukshme edhe disa muaj pas pėrfundimit tė eksperimentit. "Pėrjashtohen aktivitetet e dėmshme pėr kyēet, nė veēanti ato qė rrisin ngarkesėn. Mė i kėshillueshėm ėshtė noti, pasi shtyrja e ujit lejon reduktimin e ngarkesės qė kanė kyēet".

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet   9/2/2009, 03:28

Osteoporoza


Aktiviteti i rregullt fizik ėshtė nė gjendje tė ruajė densitetin kockor dhe tė zvogėlojė rrezikun e frakturave. Ėshtė e rėndėsishme tė mbash njė ngarkesė mekanike nė kocka, domethėnė jo vetėm duke bėrė ushtrime me ngritje peshash nė palestėr, por edhe duke ecur, kėrcyer, ngjitur shkallėt. "Duhen bėrė ushtrime aerobike, gjatė tė cilave pacienti duhet tė pėrqendrojė forcėn te muskujt dhe kocat. Nė kėtė mėnyrė, rritet edhe masa muskulore, qė na mban nė gjendje tė mirė shėndetėsore", shpjegojnė mjekėt. Tė ecėsh me ritėm tė qėndrueshėm rreth njė orė nė javė redukton rrezikun frakturave nė brinjė me 6 pėr qind, ndėrsa tetė orė nė javė e reduktojnė me 50 pėr qind. Po ashtu, studimet shkencore tregojnė se nuk ėshtė kurrė vonė pėr tė filluar: edhe te gratė e moshuara, ushtrimet fizike japin rezultate tė mira.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet   9/2/2009, 03:28

Depresioni


Qė sporti pėrmirėson simptomat e depresionit, kjo ėshtė provuar nga shumė teste tė bėra te kafshėt. Ėshtė parė se lėvizja rregullon nivelet e njė substance qė prodhohet nga truri, e cila nė nivele tė larta lidhet me depresionin. Studimet kanė treguar se ecjet ose vrapimet, tri herė nė javė, pėr rreth 20 minuta, pėrmirėsojnė humorin njėlloj sa psikoterapia individuale apo ajo nė grup. Ushtrimet fizike mund tė zvogėlojnė rrezikun e prekjes nga diabeti, Alzhimeri dhe Parkinsoni.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet   9/2/2009, 03:29

Dhjetė sportet magjike

Revista "Forbes" ka hartuar listėn ku bėjnė pjesė dhjetė sportet mė tė suksesshme, duke konsultuar ekspertėt e fituesit, trajnerėt, instruktorėt personalė, fizioterapistėt dhe atletėt.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet   9/2/2009, 03:30

Skuashi


Mjafton vetėm gjysmė ore nė fushė, pėr tė zhvilluar performanca tė shkėlqyera kardio-respiratore dhe pėr tė harxhuar mė shumė kalori se nė njė ndeshje futbolli. Aktivitete fizikė shtesė tė kėshillueshėm janė vrapi dhe joga.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet   9/2/2009, 03:31

Kanoe


Rrit rezistencėn kardio-respitarore e muskulore dhe nuk ėnjt muskujt. Fillon qė nė moshėn tetėvjeēare duke bėrė njė pushim rreth tė 16-ave. Rifillohet pas moshės 18 vjeē dhe vazhdon deri nė 60 vjeē.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet   9/2/2009, 03:31

Ngjitje sportive


U kėshillohet atyre qė janė tė aftė ta praktikojnė. Ngjitja zgjat muskujt, i bėn mė tė fortė dhe elastikė. Ėshtė njė aktivitet jo-aerobik dhe i ngadaltė, por pėr gjysmė ore digjen 500 kalori.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet   9/2/2009, 03:31

Noti

Ėshtė njė sport i jashtėzakonshėm, nga i cili zemra dhe mushkėritė janė ato qė pėrfitojnė mė shumė. Pėrveēse rrit aftėsinė respiratore, ndihmon nė fuqizimin e gjithė masės muskulore.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet   9/2/2009, 03:32

Ski


Vė ēdo muskul nė lėvizje dhe ėshtė njė ushtrim i mirė pėr elasticitetin e kėmbėve, shpinės dhe shpatullave, ndėrsa nevoja pėr ta ruajtur temperaturėn e trupit, nxit metabolizmin dhe rrit konsumin e kalorive.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet   9/2/2009, 03:32

Basketbolli

Lėvizja e vazhdueshme aerobike stėrvit frymėmarrjen, ndėrsa ndryshimet e shpejta tė drejtimeve rrisin forcėn dhe elasticitetin.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet   9/2/2009, 03:33

Ēiklizmi


Ėshtė i mirė pėr sistemin kardiak dhe respirator. Ndihmon nė djegien e shpejtė tė kalorive.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet   9/2/2009, 03:33

Vrapi


Kėmbė tė tonifikuara nė formė tė pėrkryer, frymėmarrje e mirė dhe formė fizike e jashtėzakonshme.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet   9/2/2009, 03:33

Pentathaloni


Ndoshta nuk ėshtė shumė trendi dhe jo shumė i thjeshtė pėr t‘u praktikuar, por, me siguri, ėshtė i shėndetshėm. Noton 200 metra, pastaj vrapon pėr 3 mijė tė tjera, duke stėrvitur mushkėritė dhe zemrėn. Skerma rrit elasticitetin, hipizmi rezistencėn muskulore, ndėrsa goditja me pistoletė rrit pėrqendrimin.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet   9/2/2009, 03:34

Boksi


Janė tė shėndetshme pėr zemėr dhe frymėmarrjen ushtrimet pėrgatitore si vrapi, hedhjet nė litar dhe goditjet.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Sporti, ja si mund tė kurojė sėmundjet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: