Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ndotja akustike? Kujdes nga ataku ne zemer

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Ndotja akustike? Kujdes nga ataku ne zemer   9/2/2009, 02:51

Ndotja akustike? Kujdes nga ataku ne zemer


Ndotja akustike nuk na prish vetem qetesine por mund te na shkaktoje edhe vdekjen.
Kete e konfirmojne studiuesit nga Universiteti i Stokholmit, duke e publikuar studimin ne revisten “Epidemiology”. Sipas te dhenave te marra nga studimi i 1571 personave ne kryeqytetin e Suedise, te cilet kane pesuar atak zemer ndermjet viteve 1992-1994, del ne pah se zhurmat jane nje armik i vertete per shendetin tone.
Duke pare vendbanimet e tyre, ku zhurma urbane ka qene me e pranishme, kerkuesit kane dale ne perfundimin se ndotja akustike rrit me 40 % mundesine e nje ataku kardiak ne krahasim me njerezit qe jetojne ne zona me te qeta. Nje zone mund te quhet e ndotur akustikisht nese kalon nivelin 50 decibel.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ndotja akustike? Kujdes nga ataku ne zemer
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Tė ndryshme :: Kuriozitete-
Kėrce tek: