Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Hormoni i stresit rrit depresionin tek mamate e reja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Hormoni i stresit rrit depresionin tek mamate e reja   9/2/2009, 02:39

Hormoni i stresit rrit depresionin tek mamate e reja


Per te kuptuar nese nje mama e re do te vuaje nga depresioni mjafton te studiojme nivelin e hormoneve te stresit ne javen e 25-te te shtatezanise.

Sipas nje studimi te kryer nga Universitety of Irvine ne Kaliforni, nese niveli i hormoneve te kartiokotropines eshte i madh, atehere ka shume mundesi qe mamaja te kaloje nje periudhe te gjate depresiovi pas lindjes se femijes. 100 shtatezena jane studiuar, ku ne 75 % te rasteve eshte vene re se tek shtatezenat me nivel te larte te ketij hormoni, jane shfaqur shenjat e depresionit.
Kjo e dhene ndihmon mjeket dhe sanitaret ta ndjekin me kujdes nje rast te tille dhe ta mbeshtesin sa me shume qe te jete e mundur. Zona ku prodhohet kortizoli ose hormoni i stresit quhet pCRH dhe sipas shkencetareve, eshte pikerisht kjo zone qe kontrollon hormonet e stresit tek nenat. Studimi eshte publikuar ne faqet e revistes “Archives of General Psychiatry”.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Hormoni i stresit rrit depresionin tek mamate e reja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: