Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Zbulohet planeti me i vogel jashte sistemit diellor

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Zbulohet planeti me i vogel jashte sistemit diellor   9/2/2009, 02:26

Zbulohet planeti me i vogel jashte sistemit diellor
Nje teleskop francez ka zbuluar planetin me te vogel te vezhguar nga astronomet jashte sistemit diellor.
Mendohet se perberja e tij eshte shkembore dhe ai eshte i madh sa dyfishi i Tokes. Deri tani jane zbuluar shume pak planete te perafert me permasat e Tokes, Aferdites apo Merkurit. Zbulimi eshte bere nga observatori ne Korot me ane te nje teleskopi me diameter 27 cm.
Astronomet kane mundur te zbulojne 330 planete te perafert me permasat e Tokes jashte sistemit diellor, por zbulimi i bere nga observarori ne France mban vendin e pare ne klasifikimin e planeteve me te vegjel te zbuluar deri me sot jashte sistemit diellor.
Pjesa derrmuese e planeteve qe popullojne hapesiren jane me permasa gjigande, te krahasueshem me Jupiterin apo Nepturnin. “Pa asnje dyshim, per here te pare kemi gjetur nje planet te perafert ne permasa me Token”, ka deklaruar shkencetari i Agjencise Evropiane te Hapesires, Malcolm Fridlund.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Zbulohet planeti me i vogel jashte sistemit diellor   9/2/2009, 02:27


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Zbulohet planeti me i vogel jashte sistemit diellor   9/2/2009, 02:27


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Zbulohet planeti me i vogel jashte sistemit diellor   9/2/2009, 02:28


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Zbulohet planeti me i vogel jashte sistemit diellor   9/2/2009, 02:28


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Zbulohet planeti me i vogel jashte sistemit diellor   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zbulohet planeti me i vogel jashte sistemit diellor
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Tė ndryshme :: Kuriozitete-
Kėrce tek: