Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Libėr pėr lexim dhe lule pėr erė, tė dyja nė njė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Libėr pėr lexim dhe lule pėr erė, tė dyja nė njė   9/2/2009, 00:26

Libėr pėr lexim dhe lule pėr erė, tė dyja nė njė


Kjo u ofrohet vizitorėve nė Muzeun e qytetit Omsk nė Rusi, ku prej para ca kohėsh ėshtė ekspozuar miniatura e vetme e librit tė artistit rus Anatoli Konenko. Libri ka 28 faqe, qė nė realitet janė fletė tė trėndafilave tė ndryshėm.Pėr veprėn e tij, romantiku i pa-pėrmirėsueshėm Konenko i shfrytėzoi fletėt e buqetave qė mė parė ia dhuroi bashkėshortes.
"Sa herė qė i dhuroj dikujt trėndafil ose ndonjė lule tjetėr tė bukur, mė vjen keq qė lulja nuk mund tė jetojė mė gjatė. Kėshtu, mė lindi ideja qė njė nga njė t'i thajė gjethet sikurse faqe tė librit", deklaroi Anatoli Konenko, artist.
Pėr ta shikuar ēdo detaj tė librit nė miniaturė, vizitorėt duhet ta shikojnė pėrmes mikroskopit. Ndėrsa nė faqet e luleve nuk pėrfundon edhe romantika.
"Kur libri tashmė ėshtė punuar nga trėndafilat, atėherė edhe vargjet nė tė duhet tė jenė pėr trėndafilat. Andaj, i zgjodha tė gjitha poemat e Pushkinit pėr kėto lule dhe i futa nė libėr, kurse shtova edhe disa ilustrime tė trėndafilave", shtoi Konenko.
Problemi kryesor pėr artistin ishte qė tė gjejė mėnyrėn se si ta shtyp tekstin nė fletėt e thara. Specialisti pėr libra nė miniaturė, Konenko thotė se teknologjinė qė e ka paramenduar mbetet njė fshehtėsi. Ndėrkaq, dimensionet e librit tė luleve janė vetėm 27 me 32 milimetra, por fletėt janė mjaft elastike kėshtu qė mund tė shfletohen pa kurrfarė rreziku. Kėshtu, libri mbetet nė muzeun e qytetit nė Omsk nė shoqėrinė e librave tė tjera nė miniaturė tė Konenkos me poema tė Pushkinit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Libėr pėr lexim dhe lule pėr erė, tė dyja nė njė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Tė ndryshme :: Kuriozitete-
Kėrce tek: