Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Vezė gjigante nga njė pulė xhuxhe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Vezė gjigante nga njė pulė xhuxhe   9/2/2009, 00:01

Vezė gjigante nga njė pulė xhuxhe


Lili i vogėl, sikurse quhet kjo pulė, ėshtė mė e vogla nė grupin e saj, por megjithatė pėrherė bėnė vezė shumė tė mėdha. Nė tė vėrtetė, ato arrijnė edhe deri 10 centimetra nė diametėr, qė ėshtė dyfish mė shumė se madhėsia mesatare e njė veze pule. Pėr pulėn Lili kujdesen nxėnėsit e shkollės nė Qendrėn Raikes nė qytetin anglez – Glostershir. Ata ankohen se nuk mund ta masin peshėn e vezės, pasi secila prej tyre rregullisht i tejkalon 285 gram, maksimumi qė mund tė mat peshorja e shkollės. Nxėnėsit kohė mė parė kishin njė zbulim interesant. Nė vezėn e fundit qė e bėri pula Lili, krahas tė verdhės dhe tė bardhės sė vezės, gjetėn edhe njė vezė tė plotė tė formuar. Ndėrkaq, pula e vogėl filloi tė bėjė vezė para tri muajve. Megjithatė, pula Lili duhet edhe pak qė tė ushtrojė nėse dėshiron qė tė hyjė nė librin e Ginisit, pasi rekordin tashmė 112 vjet po e mban njė pulė nga Anglia e cila bėri vezėn e cila peshonte 320 gram.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Vezė gjigante nga njė pulė xhuxhe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Tė ndryshme :: Kuriozitete-
Kėrce tek: