Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Vitamina D dhe funksioni i trurit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Vitamina D dhe funksioni i trurit   8/2/2009, 20:08

Ulja e pėrqendrimit tė vitaminės D nė gjak te personat e moshuar, rrit prirjen pėr dobėsimin e funksioneve tė trurit, njoftojnė shkencėtarėt britanikė.


Tė dhėnat e grumbulluara nga 1.766 vullnetarė me moshė mbi 65-vjeēare, kanė treguar se nė rastet e uljes sė nivelit tė vitaminės D nė gjak, rezultatet e testeve pėr vėmendje, kujtesė dhe orientim nė kohė dhe hapėsirė janė mė tė dobėta.

Ndėrkohė, studiuesit nga Universiteti i Cambridge kanė vėrejtur se sa mė i ulėt tė jetė niveli i vitaminės D, aq mė tė dobėta janė rezultatet e kėtyre testeve, nė mėnyrė proporcionale.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Vitamina D dhe funksioni i trurit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: