Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ndarja tė plakė mė shpejtė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Ndarja tė plakė mė shpejtė   8/2/2009, 17:24

Ekspertėt pohojnė se personat tė cilėt e pėrjetojnė ndarjen, mund tė plaken pėr disa vite mė shumė.


Nė studim janė analizuar 186 binjakė identikė, tė cilėt kanė predispozita gjenetike pėr t’u plakur me tempo tė njėjtė.

“Trashėgimia luan njė rol tė rėndėsishėm nė plakje, ndėrsa nėn ndikimin e faktorėve tė ndryshėm, plakja ndodh shumė mė shpejtė. Ndėrkohė, nėse shmangen kėto faktorė, atėherėė plakja mund tė ngadalėsohet”, thotė udhėheqėsi i studimit profesor Bahaman Guyuron

Pas studimit, grupe tė ndara ekspertėsh kanė shikuar fotografitė e binjakėve, pėr tė vėrejtur se cili nga vėllezėrit, apo cila nga motrat, ėshtė plakur mė shpejtė.

Rezultatet kanė treguar se ata tė cilėt kishin pėrjetuar shkurorėzimin, ishin dukur sė paku dy vjet mė tė moshuar, nė krahasim me ata qė ishin ende nė martesė, qė nuk ishin martuar fare apo atyre qė iu kishte vdekur partneri.

Veē kėsaj, besohet se pėrdorimi i substancave antidepresive ndikon nė relaksimin e muskujve tė fytyrės, tė cilėt lėshohen mė tepėr te personat tė cilėt i pėrdorin nė afat tė gjatė kohor, dhe nė kėtė mėnyrė japin pamjen e mė tė moshuarit. Pastaj ekspozimi i tepruar nė diell, pirja e duhanit dhe konsumimi i alkoolit, po ashtu kanė ndikim negativ nė pamje.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ndarja tė plakė mė shpejtė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: