Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Studim mbi nivelin e kolesterinės sė keqe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Studim mbi nivelin e kolesterinės sė keqe   8/2/2009, 16:36

Studim mbi nivelin e kolesterinės sė keqe
Ulja drastike i nivelit lartė tė kolesterinės ndihmon pacientėt me diabet pėr tė pėrmirėsuare gjendjen e artereve tė tyre.

Kėshtu thuhet nė njė studim i kryer nga shkencėtarėt e Institutit kombėtar kundėr sėmundjeve tė zemrės, mushkėrive dhe gjakut. Tek pacientėt qė e ulėn nivelin e kolesterinės sė keqe nė 70, trashėsia e artereve u pakėsua dukshėm, ndėrsa tek pacientėt ku niveli i kėsaj kolesterine ra nėn 100, trashėsia e artereve tė zemrės u shtua. Kėto rezultate po i bėjnė mjekėt tė pyesin se cila ėshtė shkalla e duhur e nivelit tė ulėt tė kolesterinės sė keqe apo LDL.
Sipas studimit, nė qoftė se ulja e nivelit tė kolesterinės sė keqe pakėson rrezikun pėr goditje nė zemėr, atėherė sa mė i ulėt (deri nė njė shkallė tė caktuar) ky nivel , aq mė shumė pakėsohet ky rrezik – tė paktėn pėr pacientėt me diabet tė tipit 2.
Pėr 3 vjet me radhė, shkencėtarėt ndoqėn nga afėr gjendjen e 500 pacientėve me diabet. 250 prej tyre u trajtuan duke patur pėr synim uljen e nivelit tė kolesterinės sė keqe nėn 100. 250 pacientėt e tjerė iu nėnshtruan njė trajtimi agresiv me ilaēe me synimin pėr ta ulur nivelin e kolesterinės sė keqe nėn 70. Pjesmarrėsve iu dha njė ilaē Statin dhe nėse kishin nevojė edhe ilaē Zetia, i cili bllokon kolesterinėn nė njė tjetėr mėnyrė. Rezultatet treguan se lloji i ilaēit nuk luajti ndonjė rol. Tek ata qė iu nėnshtruan trajtimit agresiv , trashėsia e artereve tė tyre u hollua. E kundėrta ndodhi me grupin tjetėr tė pacientėve qė u trajtua nė mėnyrė tradicionale pėr uljen e nivelit tė kolesterinės. Tek ata u shtua rreziku pėr bllokim arteresh dhe goditje nė zemėr.
Ekspertėt thonė se kėto rezultate nxisin edhe mė shumė debatin nė qarqet mjekėsor se deri nė ēfarė shkalle duhet ulur niveli i kolesterinės sė keqe. Tani pėr tani argument ėshtė se ky nivel duhet tė jetė nėn 100 pėr tė gjithė pacientėt nė moshė mesme.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Studim mbi nivelin e kolesterinės sė keqe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: