Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Njė bimė e lashtė mjekėsore premton shėrimin e Alcajmerit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Njė bimė e lashtė mjekėsore premton shėrimin e Alcajmerit   8/2/2009, 16:22

Njė bimė e lashtė mjekėsore premton shėrimin e Alcajmerit


Ekspertėt thonė se nė botė ka tė paktėn 30 milionė vetė qė jetojnė me Dementia, simptomė e Alcajmerit qė shkakton humbje kujtese.
Nė vitin 2050 ky numėr mund tė arrijė nė 100 milionė. Deri tani kėrkimet pėr gjetjen e njė kure kanė qėnė tė pasuksesshme, ndėrsa njė studim tregon se njė bimė e lashtė mjekėsore ėshtė premtuese.
Tre mijė persona tė moshuar morėn pjesė nė njė studim pėr tė provuar nėse bima mjekėsore Ginko Biloba mund tė ndihmojė pėrmirėsimin e kujtesės. Tė moshuarve nė studim, tė moshės mbi 75 vjeē, iu dha tablet 120 miligramėsh ginko biloba, dy herė nė ditė. Rezultatet ishin zhgėnjyese pėr shkencėtarėt, sepse ginko biloba nuk ndikoi nė pėrmirėsimin e kujtesės. Madje shoqata amerikane e mjekėsisė paralajmėron se kjo bimė mund tė jetė e dėmshme. Shumė pjesmarės nė studim pėrjetuan goditje nė tru, ndėrsa tek ata me sėmundje kardio-vaskulare rreziku pėr t’u prekur nga dementia u shtua. Doktor DeKosky, njė nga autorėt e studimit, thotė se ai dhe shkencėtarė tė tjerė do tė vazhdojnė kėrkimet pėr gjetjen e njė trajtimi qė do tė ndalte keqėsimin e humbjes sė kujtesės tek tė moshuarit. Ndėrkohė njė studim tjetėr mbi Ginko Bilobēn po kryehet nga shkencėtarėt nė Francė. Shkencėtarėt amerikanė besojnė se studimi nė Evropė do tė japė prova tė tjera se Ginko Biloba nuk ėshtė nė gjendje t’i ndihmojė pacientėt me Alcajmer.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Njė bimė e lashtė mjekėsore premton shėrimin e Alcajmerit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: