Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Sheqeri mund tė shkaktojė varėsi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Sheqeri mund tė shkaktojė varėsi   8/2/2009, 16:20

Sheqeri mund tė shkaktojė varėsi

Disa hulumtime tė fundit amerikane kanė nxjerrė njė pėrfundim paksa tė ēuditshėm: sheqeri mund tė shkaktojė varėsi ngjashėm si edhe kokaina dhe heroina.

Rezultatet e testeve tė bėra nė kafshė kanė treguar se pas konsumimit tė njė sasie tė madhe tė sheqerit vjen deri tek ndryshimet nė tru tė cilat janė tė ngjashme me ato qė paraqiten pas konsumimit tė drogave si heroina dhe kokaina.
Konsumimi i sasive tė mėdha tė sheqerit ka qenė i lidhur edhe me ndryshimet nė sjelljen e kafshėve si dhe me paraqitjen e pasojave afatgjate, tė cilat ngjajnė si nė pėrdorimin e drogave.
Sheqeri ka shkaktuar rritje tė pranisė sė neurotransmetuesit tė quajtur dopaminė nė tru, ngjashėm si edhe heroina dhe kokaina.
Kur pas njė kohe kafshėve eksperimentale u ėshtė ndėrprerė sheqeri, ato kanė filluar tė shfaqin shenja tė ankthit dhe tėrheqjes, si edhe tek personat tė cilėt konsumojnė alkool, duhan ose drogė, bėjnė tė ditur shkencėtarėt.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Sheqeri mund tė shkaktojė varėsi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: