Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Mikrobi i tė ftohurit infekton nėpėrmjet dorezės sė derės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Mikrobi i tė ftohurit infekton nėpėrmjet dorezės sė derės   8/2/2009, 16:09

Mikrobi i tė ftohurit infekton nėpėrmjet dorezės sė derės

Njė studim i ri tregon se mikrobet qė shkaktojnė tė ftohurin e zakonshem jetojnė mė gjatė sesa mendohej mė parė. Shkencėtarėt thonė se kėto mikrobe mund tė qėndrojnė tė gjalla pėr disa ditė nė dorezat e dyerve e sipėrfaqeve tė tjera.Studimi i kryer nga shkencėtarė nė universitetin e Virxhinias tregon se kur persona me tė ftohur ose grip prekin dorezėn e derės, ata lėnė edhe mikrobe. Nė se dikush tjetėr jo i sėmurė e prek kėtė dorezė, nė 90 pėrqind tė rasteve mikrobi kalon nė trup. Madje nė 50 pėrqind tė rasteve kėto mikrobe transmetohen edhe pas 48 orėsh. Doktor Filip Tierno pranė universitetit tė Nju Jorkut thotė se viruset mund tė transmetohen kudo nė shtėpi, prandaj pėr higjenė tė mirė shtėpiake ai rekomandon pastrimin shpesh tė sipėrfaqeve tė ndryshme me solucione disinfektuese. Gjatė studimit u vu re se sipėrfaqet mė tė ndotura nė shtėpi janė dorezat e dyerve, pajisjet pėr kontrollin e televizorit, lodrat dhe rubinetat. Doktor Tierno thotė se larja e duarva para prekjes sė fytyrės dhe para ngrėnies, mund tė eleminojė thuasje plotėsisht mundėsitė e prekjes nga gripi apo i ftohuri i zakonshėm.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mikrobi i tė ftohurit infekton nėpėrmjet dorezės sė derės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: