Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Tomas Heliot e ka hulumtuar Hėnėn para Galileut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Tomas Heliot e ka hulumtuar Hėnėn para Galileut   8/2/2009, 15:52

Tomas Heliot e ka hulumtuar Hėnėn para Galileut


"Hartat e Hėnės", tė cilat i ka krijuar anglezi pak i njohur Tomas Heliot, do tė ekspozohen pėr nder tė kremtimit tė vitit 2009 si Vit ndėrkombėtar i astronomisė.Ekspertėt pohojnė se kanė dėshmuar se krijuesi i kėtyre hartave, Tomas Heliot, e ka tejkaluar Galileo Gelileun dhe ka qenė njeriu i parė, i cili e ka vėzhguar Hėnėn nėpėrmjet teleskopit, shkruan Bi Bi Si.
Filozofit italian ky nder i ėshtė treguar nė dhjetor tė vitit 1609, por disa dokumente nga arkivi nė Saseksin Perėndimor tregojnė se Helioti ka vizatuar fotografi nga Hėna disa muaj mė parė.
Vizatimet e Hėnės Heliot, krijuar nė vitin 1612 dhe 1613, siē thekson historiani i Oksfordit Alan Ēepmen e shėnojnė "lindjen e kartografisė moderne".
"Tomas Heliot jo vetėm se mė 26 korrik tė vitit 1609 ka qenė njeriu i parė i cili e ka fotografuar trupin astronomik, duke u shėrbyer me teleskop, por shumė shpejtė pastaj ėshtė bėrė edhe kartograf i shkėlqyer lunar", deklaroi Ēempen.
"Vizatime tė ngjashme nuk ka pasur nė 30 vitet e ardhshme. Tragjikisht, por pėr kėtė askush nuk e ka ditur deri para pak kohėsh, prandaj Galileu i ka marrė tė gjitha meritat".
Helioti ka qenė njeri i pasur, mirėpo nuk ka pretenduar pėr famė dhe pasuri, pėr dallim nga Galileu, theskon Ēempen.
Harta e parė e Hėnės, tė cilėn e ka krijuar mė 26 korrik tė vitit 1609, do tė ekspozohet kėsaj vere nė Firencė, si pjesė e ekspozitės kushtuar Galileut.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Tomas Heliot e ka hulumtuar Hėnėn para Galileut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Shkenca & Teknologjia-
Kėrce tek: