Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Toka

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Toka   8/2/2009, 01:27

TokaToka (lat. Terra) ėshtė planeti i tretė i sistemit diellor. Toka ėshtė rreth 4,55 Miliard vjet e vjetėr. Toka ėshtė i vetmi planet nė sistmin tonė diellor ku ėshtė zhvilluar jeta.Toka ka njė satelit i cili quhet Hėnė.
Toka u forma para mijera vjetesh si rezultat i shperthimit te nje ylli te madh.Ēdo vit toka goditet nga mijra meteor te madhesis realitivishte te vogel meteoret terheqen nga toka pershkak te fushes magnetike qe del nga dy polet e saj(veriu-jugu).

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Gjeografia   8/2/2009, 01:30

Gjeografia

Toka gjithashtu bene rotullimin e saj rreth boshtit te vet dhe rreth diellit.Rrotullimi reth boshtit te vet sjell ndryshimin e dites dhe te nates. Ndersa rreth diellit sjell dhe ndryshimin e stineve.(Pranvera-vera-vjeshta-dimri) Toka ka shumė male, ultėsira, detra.... Ajo i ka 4 oqeane: Oqeani Paqėsor, Oqeani Indian, Oqeani Atlantik dhe Oqeani i Ngrirė i Veriut. Malet mė tė larta ne botė janė himalajet me pikėn mė tė lartė Mont Everest me 8848 m. Ndėrsa lumi mė i gjatė ėshtė Nili i cili ndodhet nė Afrikė. Kurse shkretėtira mė e madhe ėshtė Sahara e cila poashtu ndodhet nė Afrikė. Ndėrsa lumi i cili ka mė shumė sasi tė ujit ėshtė Amazoni qe ndodhet nė Amerikėn Jugore. Toka poashtu ka edhe 7 kontinente: Evropa, Afrika, Azia Amerika Veriore, Amerika Jugore, Australia dhe Antarktida. Kontinenti mė i madh pėr nga sipėrfaqja dhe pėr nga popullsia ėshtė Azia. Pas Azisė vjen Afrika pėr nga popullsia. Ishulli mė i madh ėshtė Grinlanda i cili gjendet ne Amerikėn Veriore. Vendi i cili ka mė shumė ishuj ėshtė Indonezia. Toka i ka dy hemisfesa: hemisferėn veriore dhe atė jugore. Pjesa mė e madhe e tokės gjendet ne hemisferėn veriore. Nė Tokė gjendet vetem njė kontinent i cili i ka tė gjitha klimat, Azia. Toka poashtu ka edhe shumė pasuri nėntokėsore.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Toka
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Astronomia-
Kėrce tek: