Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Njė shpjegim i shkurtėr i astrologjisė II

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Njė shpjegim i shkurtėr i astrologjisė II   7/2/2009, 22:10

A ėshtė shkencė astrologjia?

Ka mendime se astrologjia ėshtė shkencė. Lidhur me ēėshtjen se me ēka merret astrologjia ka pikėpamje tė ndryshme, ndėrsa njėra ndėr mė tė shpeshtat ėshtė se astrologjia ėshtė shkencė e cila merret me studimin e ndikimit tė energjisė sė planetėve dhe yjeve nė njeriun. Kjo pikėpamje daton nga astrologėt tė cilėt e praktikojnė tė ashtuquajturėn astrologji moderne (tė popullarizuar), ėshtė plotėsisht e gabuar, paraqet pėrpjekjen qė me qėllim tė komercializimit, astrologjia tė harmonizohet mė mirė mė mėnyrėn bashkėkohore tė tė menduarit dhe me idetė bashkėkohore shoqėrore dhe, veē tjerash, ėshtė pasojė e mosnjohjes elementare tė natyrės sė pėrmbajtjes sė astrologjisė.

Po ēka ėshtė nė tė vėrtetė astrologjia?


Kjo ėshtė njė pyetje shumė e komplikuar, tė cilės nuk ėshtė lehtė t’i jepet njė pėrgjigje e shkurtėr. Dikur afėrsisht deri nė shekujt XVI - XVII, nė kohėn kur ka jetuar dhe ka vepruar Francis Bekoni, astrologjia konsiderohej shkencė, por nė atė kohė edhe vetė shkenca kishte njė kuptim dhe njė domethėnie krejtėsisht tjetėr kundruall asaj moderne, kundruall shkencės postbekoniane. Astrologjia merret me studimin e lidhjeve ndėrmjet qiellit tė dukshėm dhe tokės, ndėrsa natyra e saj lidhjeje nuk ėshtė fizike, shkak-pasojė, por simbolike. Astrologjia, pra, nuk studion kurrfarė ndikimi tė energjisė sė planetit dhe tė yjeve nė njeriun, por vetėm lidhjen simbolike ndėrmjet qiellit tė dukshėm (shtatė planetėve tė dukshėm, yjve tė palėvizshėm, kometave tė dukshme dhe tė dukurive tė tjera nė qiell tė cilat gjithashtu mund tė shihen) dhe zhvillimeve nė tokė. Pikėrisht pėr shkak tė simbolizmit tė cilin e studion, astrologjia assesi nuk mund tė jetė shkencė nė konceptimin modern tė kėsaj fjale. Edhe pse ėshtė pararendėse e shumė shkencave, astrologjia sot konsiderohet shkathtėsi ezoterike, e cila nėnkupton unitetin e gjithėsisė dhe ndėrlidhjen e ēdo gjėje nė tė, ndėrsa nė pikėpamje tė njohurive tė saja dhe metodave qė zbaton ėshtė plotėsisht e pėrmbyllur dhe e pėrfunduar, ndaj nė kėtė pikėpamje, pėr dallim nga shkenca moderne, lėnda dhe metodat e saj nuk mund tė ndryshohen, pėrkatėsisht tė zgjerohen. Astrologjia ėshtė njė sistem i pėrkufizuar i njohjes, qė nuk mund tė ndryshohet dhe i cili pranohet ashtu sikundėr ėshtė. Nga ky shkak astrologjia mė parė mund tė konsiderohet shkathtėsi ezoterike sesa shkencė.

Cilave pyetje mund t’u pėrgjigjet astrologjia?


Besoj se astrologjia mund t’i pėrgjigjet ēdo pyetjeje. Do ta vėreni se kam theksuar se astrologjia (dhe jo astrologu) mund t’i pėrgjigjet ēdo pyetjeje me ēka dua tė theksoj se astrologjia ėshtė e kufizuar vetėm me dijen dhe pėrvojėn e atyre qė e praktikojnė. Astrologjia ėshtė e saktė po aq sa ėshtė i shkathtė astrologu.

Secili astrolog, i cili merret me astrologjinė nė mėnyrė serioze, herėt ose vonė do tė pėrballet me ēėshtjet, sikundėr janė pėrcaktimi profesional i personit qė parashtron pyetjet, pastaj se si do tė jetė statusi financiar nė njė periudhė tė ardhshme, marrėdhėniet me partnerin, numrin e fėmijėve qė do tė lindin dhe nė raste tė shpeshta madje edhe bėjnė pyetje lidhur jetėn nė botėn e jashtme e tė ngjashme. Astrologu, nganjėherė, mund tė ndodhet nė njė situatė delikate, posaēėrisht kur parashtrohen pyetje lidhur me vdekjen e ndonjė personi, pėrfundimin e ndonjė sėmundjeje tė rėndė, gjetjen e personave tė zhdukur etj. Ėshtė ēėshtje e secilit astrolog qė, nė pajtim me shkathtėsinė, pėrvojėn dhe parimet morale, tė vendosė nėse do t’u pėrgjigjet kėtyre pyetjeve. Pėr hir tė sė vėrtetės, duhet theksuar se astrologu mė parė fokusohet nė mėnyrėn sesa nė kohėn e vdekjes, pėr shkakun se pėrcaktimi i jetėgjatėsisė ėshtė njėra nga ēėshtjet mė komplekse astrologjike, e cila kėrkon zbatimin e teknikave tė pėrparuara tė kėsaj fushe dhe ēėshtjes sė zėnė ngoje astrologėt me pėrvojė duhet t’i qasen nė mėnyrė shumė tė kujdesshme. Gjithashtu, horoskopi vazhdon “tė jetojė” edhe pas vdekjes sė personit pėr tė cilin bėhet horoskopi, ashtu qė nga horoskopi i personit tashmė tė ndjerė mund tė konstatohen shumė zhvillime lidhur me personat e tij tė afėrm tė cilėt kanė mbijetuar.

Rėndėsia e horoskopėve ditorė, javorė dhe mujorė?

Shumica e astrologėve, tė cilėt merren me astrologjinė e popullarizuar (moderne) merren njėkohėsisht edhe me tė ashtuquajturit "horoskopė natyrorė", te tė cilėt shenja nė tė cilėn ka dalė Dielli nė ditėn e lindjes merret si substitut pėr shtėpinė e vėrtetė qė bazohet nė momentin e saktė tė lindjes dhe nė koordinatat gjeografike tė vendit tė lindjes, ndėrsa shenja pasuese deri te Dielli ėshtė si zėvendėsim pėr shtėpinė tjetėr dhe kėshtu me radhė deri te shenja e dymbėdhjetė, e cila i paraprin shenjės diellore. Nė bazė tė pozitave ditore, javore, mujore etj. tė planetėve, bazuar nė shenjat e tilla e tilla dhe nė marrėdhėniet e ndėrsjella, mund tė bėhen analiza dhe parashikime pėr personat e lindur nė kuadėr tė njė shenje tė caktuar. Kjo ėshtė plotėsisht e pamjaftueshme, sepse trajtohet vetėm Dielli dhe madje nė kuadėr tė tė tridhjetė shkallėve tė njė shenje qė, gjithashtu, vetvetiu del shumė e palogjikshme. Pėrndryshe pozita e Diellit pėrfaqėson pjesėn qendrore nė pikėpamje tė treguesit tė individualizimit tė personit, por nė mėnyrė tė pashmangshme vetėm nė lidhje me elementet e tjera tė njė horoskopi radikal. Dielli, nė kėtė pikėpamje, nuk mund tė analizohet nė mėnyrė tė izoluar, sepse personaliteti i paraqitur nėpėrmjet tė gjitha elementeve tė njė horoskopi, pėr tė cilin Dielli ėshtė pėrbėrės i rėndėsishėm, por gjithsesi jo i vetmi.

Horoskopėt natyrorė kanė lindur nė kohėt e fundit si pasojė e komercializimit tė astrologjisė. Kjo gjė e ka sjellė astrologjinė nė njė nivel tė sensacionit tė ulėt, tė pėrmbajtjeve sipėrfaqėsore dhe nė rastet mė tė shpeshta edhe tė pėrmbajtjeve tė pasakta, tė cilat i gjejmė, pothuajse pėrditė, nė media. Astrologjia nuk ėshtė njė argėtim banal, por njė shkathtėsi e komplikuar e interpretimit ndėrmjet tė raporteve ndėrmjet Tokės dhe pjesė sė dukshme tė Kozmosit.

Astrologjia tradicionale nuk i njeh horoskopėt ditorė, javorė, mujorė, pastaj horoskopėt e kanakarėve dhe sajime tė ngjashme kuaziastrologjike.

A mund ta parashikojė astrologu tė ardhmen e njė personi?


Ka mundėsi, me kusht qė koha e lindjes sė atij personi tė komunikohet saktėsisht, me njė dallim prej mė sė shumti katėr minutash (gjė qė natyrisht ėshtė njė rast i rrallė). Madje, edhe nė rast tė mossaktėsimit prej katėr minutash (por jo mė shumė se pesėmbėdhjetė minuta) edhe mė tej ėshtė e mundur qė, me njė saktėsi tė madhe, tė parashikohen ngjarjet nė tė ardhmen e jetės sė njė personi (nga lindja deri te ditėlindja). Kuptohet e gjithė kjo ėshtė e kushtėzuar nga dija dhe shkathtėsia e vetė astrologut.

Nė qoftė se ėshtė e njohur vetėm pėrafėrsisht koha e lindjes sė njė personi, ėshtė e mundur qė tė aplikohet njė metodė e pėrparuar astrologjike, i ashtuquajturi rektifikacioni i horoskopit, qė paraqet pėrcaktimin e shkallės sė saktė tė ashendentit tė horoskopit qė analizohet. Pėr ta pėrcaktuar shkallėn e saktė tė ashendentit, nėpėrmjet zbatimit tė rektifikacionit tė horoskopit me rėndėsi jetike ėshtė njohja e rregullave tradicionale tė astrologjisė dhe pėrvoja e astrologut pėr rektifikacionin e horoskopit.

Personave, tė cilėve nuk u dihet koha, madje as edhe data e lindjes, ėshtė e mundur t’u jepet pėrgjigje pėr ēėshtje konkrete. Pėrgjigjet pėr kėto ēėshtje i gjejmė nė kuadėr tė astrologjisė horare, nėpėrmjet analizimit tė horoskopit pėr kohėn dhe vendin e saktė nė t cilin astrologu ėshtė njoftuar lidhur me pyetjet qė i janė bėrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Njė shpjegim i shkurtėr i astrologjisė II
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Astronomia-
Kėrce tek: