Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Kina

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Kina   6/2/2009, 00:47

Gjeografia e Kines


Kina, ėshtė njė regjion kulturor, njė civilizim i lashtė dhe njė etnitet nacional ose multinacional nė Azinė Lindore . Konsiderohet si njė nga civilizimet mė tė lashta.
Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Kinės ėshtė 9,596,960 km2, prej sė cilės 270,550 km2 janė tė mbuluara me ujė. Shtrihet rreth koordinatave gjeografike 35 00 V, 105 00 L. Kina ėshtė njė vijė bregdetare tė gjatė 14,500 km. Vija e pėrgjithshme kufitare tokėsore e saj ėshtė 22,117 km. Kina nė pjesėn veriore kufizohet me Mongolin (4,677 km) dhe Rusin nė veri lindje (3,605 km) deri nė lindje kur fillon kufiri i gjatė 1,416 km me Korenė Veriore, pastaj vije bregdeti deri te kufiri nė jug me Vietnamin (Vietnam 1,281 km) qė vazhdon me Laosin (423 km), Birmanin (2,185 km), nė jug-perėndim me Butanin (470 km), Nepalin (1,236 km) e Indin (3,380 km) duke kaluar nė perėndim me Pakistanin (523 km), Afganistani (76 km), Kirgistanin (858 km) e Kazakistanin (1,533 km) nė fund tė sė cilit fillon kufiri veri perėndimor me Rusin (40 km).


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kina   6/2/2009, 00:48

Klima. Pėr shkak tė sipėrfaqes sė madhe edhe nuk ėshtė i mundshėm pėrshkrimi me pak fjalė i lloj-llojshmėrisė tė motit qė sundon nė pjesė tė ndryshme. Mund tė ceket qė nė jug pakė a shumė dominon moti i tropeve ndėrsa nė veri mot kontinental mė shumė thatėsi.

Relievi nė pjesėn mė tė madhe malorė, me rrafshnalta. Nė perėndim dominojnė shkretėtirat ndėrsa pjesa tjetėr janė hapėsira tė rrafshėta me pellgje qė pėrmbyllen me bjeshkė nė lindje. Pika mė e lartė ndodhet nė lartėsinė mbidetare 8,850 nė Mont Everest. Ndėrsa pika mė e ulėt -154 m n.n. e detit nė vendin e quajtur Turpan Pendi

Si pasuri natyrore mė tė pėrhapura, thuhet se janė qymyri, xehja e hekurit, derivatet e naftės, gazi natyrorė, merkuri [Hg], kallaji [Sn], tungsteni [W], stibiumi [Sb], mangani [Mn], molibdeni [Mo], vadiumi [V], magnetitet [Fe3O4], alumini [Al], plumbi [Pb], zinku [Zn], urani [U], si dhe prurjen mė tė madhe tė ujit nė botė.

Pėr sipėrfaqe tė punueshme tė tokės, nė vitin 2005 thuhej qė tė ishte 14.86% tė sė pėrgjithshmes, ndėrsa tė mbledhura gjithnjė vetėm 1.27%, tė pėrvetėsuara dhe tė ujitura 545,960 km2.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Demografia e Kinės   6/2/2009, 00:49

Demografia e Kinės


Kina ėshtė njė vend me popullsi tė heshme. Tė parėt qė u vendosėn nė Kinė ishin fiset nomade. Sė pari u vendosėn nėpėr luginat e lumenjėve, e mė vonė u shpėrndanė edhe nė viset tjera tė Kinės. Kinezėt qyshė herėt arritėn njė shkallė tė lartė kulturore dhe ekonomike. Shum mė hėret se evroopianėt kanė njohur : busollėn, gjilparėn magnetike, barutin, porcelanin, letrėn shtypin etj. Ata ndėtuan shum tempuj, godina etj. Njėri ndėr mė tė njohura ėshtė Muri kinez, i ndėrtuar nė shekullin e III para erės sė re.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Strutura moshore   6/2/2009, 00:50

Strutura moshore • nga 0-14 vjet: 20.1% (meshkuj 142,085,665/femra 125,300,391)

 • nga15-64 vjet: 71.9% (meshkuj 491,513,378/femra 465,020,030)

 • 65 e mė tepėr vjet:8% (meshkuj 50,652,480/femra 55,472,661) (2008 vler.)[2]


  Mosha mesatare: • e pėrgjithshme: 33.6 vjet

 • meshkuj: 33.1 vjet


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Shtimi natyror   6/2/2009, 00:51

Shtimi natyror • 0.629% (2008 vlerėsim)


nataliteti: • 13.71 tė lindur/1,000 banorė (2008 vlerėsim)mortaliteti: • 7.03 tė vdekur/1,000 banorė (2008 vlerėsim)


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Struktura gjinore   6/2/2009, 00:52

Struktura gjinore

Tė posalindurit:
 • 1.11 meshkuj(ndaj)/femra

 • deri 15vjet: 1.13 male(s)/female

 • 15-64 vjet: 1.06 meshkuj(ndaj)/femra

 • 65 e mė tepėr vjet: 0.91 meshkuj(ndaj)/femra

 • popullsisa e pėrgj.: 1.06meshkuj(ndaj)/femra (2008 vler.)


mortaliteti i foshnjave: • totalel: 21.16 tė vdekur/1,000 tė lindur gjallė

 • mashkuj: 19.43 tė vdekur/1,000 tė lindur gjallė

 • femrae: 23.08 tė vdekur/1,000 lindur gjallė (2008 vler.)


jetėzgjatja: • pop.e pėrgj: 73.18 vjet

 • mashkuj: 71.37 vjet

 • femra: 75.18 vjet (2008 vle)


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kina   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kina
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: