Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Indonezia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Indonezia   6/2/2009, 00:32

Indonezia

Indozeia ėshtė shtetė nė Azinėn jug-lind ore, nė pjesen nė mes dheut tė kontinetit tė Azisė dhe Astralisė.

Indonezia shtrihet ne udhekryqin me te rendesishem te botes.Rol te rendesishem luan ngushtica e Malajes dhe e Sudanit.Eshte shtet i me se 3 mije ishujve. Relievi ėshtė kryesisht malor. Maja mė e lart eshte Kinabala mė lartėsi 4101m.Shtrihet ne njė zonė mjaft labile,ku ka mė se 400 vullkane ku prej tyre 106 janė aktive

_________________
The man can do, or the man can't do...!Edituar pėr herė tė fundit nga Leonita nė 6/2/2009, 00:45, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Njėsitė administrative nė Indonezi   6/2/2009, 00:33

Njėsitė administrative nė Indonezi


Indonezia administrohet nė 33-provinca, katėr nga tė cilat kanė statut tė veēantė. Secila nga provincat ka sistemin e legjislaturės, politikės dhe qeverinė e vetė. Provincat ndahen nė njėsi administrative tė quajtura kabupaten dhe qytete e tė cilat ndahen nė nėn administrime. Kėto nėn administrime ndahen mė tutje nė grupe tė fshatrave tė quajtura desa apo kelurahan. Pas reformave tė vitit 2001 qeverisja e Indonezisė ėshtė bartur nė qendrat provinciale. Nė jetėn e pėrditshme rolin kryesorė nė administrimin e fshatrave e ka qeveria e nivelit tė fshatrave e cila udhėhiqet nga shefi (lurah ose kepala desa) i zgjedhur i bashkėsisė sė fshatrave

Provincat Aceh, Jakarta, Yogyakarta dhe Papua kanė tė drejta mė tė mėdha se provincat tjera nė legjislacion, privilegje dhe shkallė tė lartė tė autonomisė.

P.sh qeveria e Acehmes-ė ka tė drejtė tė krijojė sistem tė pavarur legjislacioni dhe nė vitin 2003 ka instaluar sistemin islamik tė sheriatit, Yogyakarta ka marrė statusin e regjionit special pas mbėshtetjes qė i ka dhėnė Republikanėve Indonezianė gjatė revolucionit nė Indonezi. Pastaj Papua mė parė e njohur edhe si Irian Jaya ka marrė statut special po ashtu nė vitin 2001, ndėrsa Jakarta mbete edhe mė tej si regjion me statut special.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Provincat Indoneziane dhe kryeqytetet   6/2/2009, 00:34

Provincat Indoneziane dhe kryeqytetet


Indonezia administrohet nė 33-provinca, katėr nga tė cilat kanė statut tė veēantė. Secila nga provincat ka sistemin e legjislaturės, politikės dhe qeverinė e vetė. Provincat ndahen nė njėsi administrative tė quajtura kabupaten dhe qytete e tė cilat ndahen nė nėn administrime. Kėto nėn administrime ndahen mė tutje nė grupe tė fshatrave tė quajtura desa apo kelurahan. Pas reformave tė vitit 2001 qeverisja e Indonezisė ėshtė bartur nė qendrat provinciale. Nė jetėn e pėrditshme rolin kryesorė nė administrimin e fshatrave e ka qeveria e nivelit tė fshatrave e cila udhėhiqet nga shefi (lurah ose kepala desa) i zgjedhur i bashkėsisė sė fshatrave

Provincat Aceh, Jakarta, Yogyakarta dhe Papua kanė tė drejta mė tė mėdha se provincat tjera nė legjislacion, privilegje dhe shkallė tė lartė tė autonomisė.

P.sh qeveria e Acehmes-ė ka tė drejtė tė krijojė sistem tė pavarur legjislacioni dhe nė vitin 2003 ka instaluar sistemin islamik tė sheriatit, Yogyakarta ka marrė statusin e regjionit special pas mbėshtetjes qė i ka dhėnė Republikanėve Indonezianė gjatė revolucionit nė Indonezi. Pastaj Papua mė parė e njohur edhe si Irian Jaya ka marrė statut special po ashtu nė vitin 2001, ndėrsa Jakarta mbete edhe mė tej si regjion me statut special.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Provincat Indoneziane dhe kryeqytetet   6/2/2009, 00:37

Provincat Indoneziane dhe kryeqytetet


Sumatra • Aceh- (Nanggroe Aceh Darussalam) - Banda Aceh
 • North Sumatra (Sumatera Utara) - Medan
 • West Sumatra (Sumatera Barat) - Padang
 • Riau - Pekanbaru
 • Riau Islands (Kepulauan Riau) - Tanjung Pinang
 • Jambi - Jambi (city)
 • South Sumatra (Sumatera Selatan) - Palembang
 • Bangka-Belitung (Kepulauan Bangka-Belitung) - Pangkal Pinang
 • Bengkulu - Bengkulu (city)
 • Lampung - Bandar Lampung

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Indonezia   6/2/2009, 00:38

Java • Jakarta† - Jakarta
 • Banten - Serang
 • West Java (Jawa Barat) - Bandung
 • Central Java (Jawa Tengah) - Semarang
 • Yogyakarta Special Region† - Yogyakarta (city)
 • East Java (Jawa Timur) - Surabaya


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Indonezia   6/2/2009, 00:39

Lesser Sunda Islands • Bali - Denpasar

 • West Nusa Tenggara (Nusa Tenggara Barat) - Mataram

 • East Nusa Tenggara (Nusa Tenggara Timur) - Kupang


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Indonezia   6/2/2009, 00:40

Kalimantan • West Kalimantan (Kalimantan Barat) - Pontianak

 • Central Kalimantan (Kalimantan Tengah) - Palangkaraya

 • South Kalimantan (Kalimantan Selatan) - Banjarmasin

 • East Kalimantan (Kalimantan Timur) - Samarinda


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Indonezia   6/2/2009, 00:40

Sulawesi • North Sulawesi (Sulawesi Utara) - Manado

 • Gorontalo - Gorontalo (city)

 • Central Sulawesi (Sulawesi Tengah) - Palu

 • West Sulawesi (Sulawesi Barat) - Mamuju

 • South Sulawesi (Sulawesi Selatan) - Makassar

 • South East Sulawesi (Sulawesi Tenggara) - Kendari

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Indonezia   6/2/2009, 00:41

Maluku islands • Maluku - Ambon City

 • North Maluku (Maluku Utara) - Ternate


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Indonezia   6/2/2009, 00:42

Papua • West Papua (Papua Barat) - Manokwari

 • Papua - Jayapura

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: Indonezia   6/2/2009, 00:44

Demografia e Indonezisė


Nė Indonezi gėrshetohen dhe takohen popuj dhe qytetėrime tė mėdha e tė lashta: indiane, kineze, arabe, evropiane etj. Popujt mė tė vjetėr janė negritėt, tė cilėt jetojnė nė Kalimantan dhe Sulaves.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Indonezia   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Indonezia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: