Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Kėrkesa / Oferta

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Kėrkesa / Oferta   5/2/2009, 23:55

Kėrkesa


Kėrkesa nė ekonomi paraqet kėrkesen e pėrgjithshme pėr tė mira materiale dhe shėrbime brenda njė ekonomie. Teoria ekonomike supozon qė nė tregun e lirė kėrkesa dhe oferta do tė ekuilibrohen dhe do tė pėrcaktojnė nivelin e ēmimit.

Nė aspektin makroekonomik shqyrtohet kėrkesa agregate brenda njė ekonomie. Kjo paraqet vlerėn nominale tė shumės sė tė gjitha kėrkesave brenda asaj ekonomie.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Oferta   5/2/2009, 23:56

Oferta


Oferta nė ekonomi paraqet kapacitetin total tė prodhimeve/shėrbimeve qė prodhuesit/shėrbyesit nė pėrgjithėsi, brenda njė segmenti tė tregut apo brenda njė tregu tė tėrė, janė nė gjendje tė e ofrojnė. Teoria ekonomike supozon qė nė tregun e lirė kėrkesa dhe oferta do tė ekuilibrohen dhe do tė pėrcaktojnė nivelin e ēmimit.

Nė aspektin makroekonomik shqyrtohet oferta agregate brenda njė ekonomie. Kjo paraqet vlerėn nominale tė shumės sė tė gjitha ofertave brenda asaj ekonomie.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Ēmimi   5/2/2009, 23:57

Ēmimi


Ēmimi pėrfaqėson sasinė e parave qė njė blerės i paguan shitėsit pėr njėsinė e mallit,tė letrės me vlerė tė blerė prej tij ose pėr pėrdorimin e faktorėve tė prodhimit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kėrkesa / Oferta   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kėrkesa / Oferta
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Ekonomi & Biznes-
Kėrce tek: