Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Mikroekonomia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Mikroekonomia   5/2/2009, 23:33

MikroekonomiaMikroekonomia ėshtė degė e ekonomisė e cila studion se si individėt, konsumatorėt dhe kompanitė marrin vendime pėr ti shpėrndarė (harxhuar) resurset e kufizuara, kjo paraqet nė mėnyrė tipike veprimin e tregut ku shiten dhe blihen produktet, pra ku ndeshen oferta dhe kėrkesa.

Mikroekonomia analizon se si kėto vendime dhe sjellje ndikojnė nė ofertėn dhe kėrkesėn e tė mirave dhe shėrbimeve, qė pėrcaktojnė sasinė e ofrimit dhe kėrkimit si dhe ēmimin qė ndėrlidhet me ofertėn dhe kėrkesėn, pra analizon ndikushmėrinė e ofertės dhe kėrkesės nė ēmimin si dhe ndikimin e ēmimit nė ofertėn dhe kėrkesėn. Kjo nė tė vėrtetė thjesh analizon se si njerėzit sillen me paratė, kohėn dhe burimet.

Qėllimi i mikroekonomisė ėshtė tė analizojė mekanizmat e tregut qė pėrcaktojnė ēmimin relativ tė produkteve dhe shėrbimeve si dhe shpėrndarjen e burimeve tė kufizuara pėrmes alternativave tė shumta. Gjithashtu mikroekonomia analizon dėshtimet e tregut, kur tregu dėshton nė ofrimin e rezultateve efektive.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Diferenca me makroekonomine   5/2/2009, 23:34

Diferenca me makroekonomine


Nderkaq Makroekonomia,dega tjeter e teorise ekonomike, merret me madhesite ekonomike te agreguara, si per shembull, niveli i takses se rritjes te prodhimit kombetar,taksat e interesit, papunesia dhe inflacioni.

Kohet e fundit diferenca ndermjet mikroekonomise dhe makroekonomise eshte zvogeluar se tepermi.Motivi kryesor i detyrohet faktit qe dhe makroekonomia merret me analizen dhe studimin e tregjeve. Per te kuptuar se si funksionojne,eshte e nevojshme qe ne radhe te pare te kuptohen sjelljet e operatoreve individual qe perbejne keto tregje. Keshtu qe makroekonomistet jane bere gjithmone e me te kujdesshem karshi themeleve mikroekonomike te fenomeneve ekonomike te agreguara.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Perdorimet dhe limitet e teorise mikroekonomike   5/2/2009, 23:35

Perdorimet dhe limitet e teorise mikroekonomikeSi cdo shkence ,ekonomia merret me shpjegimin dhe parashikimin e fenomeneve te vezhguara.Shpjegimi dhe parashikimi jane te bazuara mbi teorite,te cilat sherbejne per te shpjeguar fenomenet e vezhguara,ne terma te nje baze bashkesie rregullash dhe ipotezash. Teoria e nderrmarrjes per shembull lind nga nje ipoteze e thjeshte: nderrmarjet synojne gjithmone te maksimizojne fitimet.Teoria perdor kete ipoteze per te shpjeguar se si nderrmarjet zgjedhin sasine e forces punetore ,te kapitalit dhe lendeve te para te nevojshme per prodhimin ,ashtu si dhe sasine e te mirave per te prodhuar. Kjo teori sherben edhe per te shpjeguar ndervartesine e menyrave te ketyre zgjedhjeve me cmimet e faktoreve prodhues dhe cmimet qe ndermarrjet nxjerrin per prodhimet e tyre

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Grafiku i mundesive prodhuese   5/2/2009, 23:36

Grafiku i mundesive prodhuese


  • Ky grafik apo koncept tregon mardhenied midis dy prodhimeve A dhe B. Gjithashtu tregon kufirin midis pikave te arritrshme the te paarriteshme te prodhimit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Kostoja oportune   5/2/2009, 23:37

Kostoja oportune


Ky eshte nje nga koncepted themelore te ekonomise. Ky koncept tregon mundesine qe ne e dorezojme ose qe nuk e marrim parasysh kur marrim nje vendim. Pershembull, nje person ka dy mundesi ose dy oferta. Njera eshte te vazhdoje studimet e larta the tjetra eshte te gjeje nje pune e cila paguan mire por eshte me ore te gjata. Nese personi zgjedh te vazhdoje shkollen atehere ai ne te njejten kohe dorzon ose hedh tutje zgjethjen e dyte,( punen) Atehere mund te themi se kostoja oportune e te shkuarit ne shkolle eshe fillimi i nje pune.ceteris paribus

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Mikroekonomia   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mikroekonomia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Ekonomi & Biznes-
Kėrce tek: