Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Bota

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Bota   5/2/2009, 23:07

Bota

Bota (greq. κόσμος - Kosmos, lat. mundus) ėshtė njė emėrtim qė lidhet me historinė dhe rrok nė pėrkufizimin e gjerė gjithēka qė njohim. Bota pėrmendet kryesisht pėr planetin Tokė. Nė kundėrshtim me emėrtimin e saktė pėrkufizues tė Tokės (greq. Γη - Gķ ose Γαία - Gea), qė pėrmbledh botėn dhe tėrėsinė e asaj qė ėshtė e kapshme nga shqisat. Fjala botė pėrdoret nė gjuhėn ndėrkombėtare si njė ndėrthurje e ēėshtjeve thelbėsore tė shoqėrisė botėrore apo bashkėsisė botėrore.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Historia botėrore   5/2/2009, 23:10

Historia botėroreBota ku jeton njeriu, pra toka merret tė jet rrreth 4.55 miliard vite e vjetėr. Njeriu si krijesė ose si element evolutiv (dy mėnyrat si vet njerėzit e shohin njeriun) ka qasje tė ndryshme mbi historinė e hershme tė botės, pėr vetė fillimin e ekzistimit tė sajė.

Qasja e krijimit ėshtė qasja mė e pėrhapur ndėr njerėzit, kjo qasje vie si rrjedhim i asajė se njerėzit besojnė nė krijuesin e sajė dhe tė tė gjith njerėzve Zotin. Kjo qasje nė thelb nuk ka diskutime por merret si komplete duke pranuar se Zoti ka krijuar botėn sipas vullnetit tė tijė.
Qasja evolutive bazohet mbi proēesin e ndryshimit dhe pėrshtatjes kėshtu qė pėrfaqėsuesit e kėsaj qasje sqaroj paraqitjen e botės pėrmes njė proēesi tė emruar "Big Beng" pas tė cilit eksplodim nė univers vie deri tek krijimi i botes, pasurive tė saja tė brendshme dhe tė jashtme dhe mė pas tek krijimi i gjallesave dhe bimėve.
Mė pas pas krijimit tė botės zhvillimi i cėshtjeve nė tė dhe zhvillimi i njeriut paramendohet tė ket kaluar nė kėto kohėra:

Paleoliti
Neoliti
Epoka e bronzit
Epoka e hekurit
Antika_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Gjeografia botėrore   5/2/2009, 23:13

Gjeografia botėrore


Toka nė pėrgjithėsi ka njė hapėsirė gjeografike prej 510.072 milion sq km nga tė cilat njė hapėsirė prej 148.94 milion sq km e ka tokė (dhe, rėrė) ndėrsa 361.132 milion sq km ujė me njė vi bregdetare 356,000 km, pra 70.8% e botės ėshtė ujė kurse 29.2% ėshtė tokė.


Relievi


Relievi i tokės nuk ėshtė i rrafshtė por varion strukturalisht nga hapėsirat tokėsore dhe ujore kėshtu qė kemi pikėn mė tė lartė tė tokės qė ėshtė Mont Everes mė 8.850 m lartėsi mbidetare dhe pikėn mė tė ultė qė ėshtė Deti i Vdekut me -411m nga lartėsia mbidetare, kurse thellėsia mė e madhe oqeanike ėshtė Mariana Trench me thellėsi -10.924 nga lartėsia mbidetare qė gjendet nė Oqeanin Pacifik.

Nga e gjithė hapėsira tokėsore tokė e shfrytėzuar pėr prodhim ėshtė rreth 10.73% nga e gjithė hapėisira tokėsore e Tokės (duke mos pėrfshirė hapėsirėn ujore nė llogaritje).Klima botėrore

Toka ėshtė e pėrshkruar nga dy hapėsira tė mėdha polare qė pėrshkuhen nga dy zona klimatike nga shiriti i gjėrė ekuadtorial i klimės tropikale gjer tek klima subtropikale.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Ekonomia botėrore   5/2/2009, 23:16

Ekonomia botėrore


Nė vitin 2005 kishte ngritje globale tė autputit prej 4.4%, udhėhequr nga Kina qė kishte ngritje tė vet prej 9.3%, India 7.6%, dhe Rusia 5.9%. Rezultatet e rritjes nė shtetet e zhvilluara udhėhiqeshin nga SHBA-tė mė 3.5% dhe e fundit ishte Italia pa rritje.


Statistika:


BPB/BVP: 60.71 trilion $(sipas v.2005).
BPB—shkalla e rritjes reale: 4.7% (sipas v.2005).
BPB/BPV pėr kokė banori : $9,500 (sipas v.2005).
BPB zhvillimet:
argikultura 4%,
industria 32%,
shėrbimet 64% (sipas v.2004).
Shkalla e inflacionitt:
Vendet e zhvilluara nga 1% deri 4%
Vendet nė zhvillim nga 5% deri 20% (nga v.2005).
Shkalla e papunsisė:
Vendet e zhvilluara 4%–12%
Vendet nė zhvillim rreth 30%
Eksporti: 10.33 trilion $ (sipas v. 2004).
Importi: $10.29 trillion (sipas v.2004).
Borxhi i jashtėm: $38.54 trillion (sipas v.2004)
Kostoja ushtarake: 2% nga gjithsej BPB (sipas v.2005).

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Demografia e botės   5/2/2009, 23:24

Demografia e botės


Sipas tė dhėnave nė korrik tė vitit 2006 bota ka 6,525,170,264 banorė dhe pėrfshihet nga njė rritje globale prej 1.14% ku shkalla e lindjes ėshtė 20.05 lindje/1,000 banorė dhe 8.67 vdekje/1,000 banorė. Nga e gjith kjo popullsi raporti ėshtė 1.06 meshkuj/femra.

Vdekja e foshnjeve tė posa lindura ka njė raport 48.87 vdekje/1,000 lindje tė gjalla.

Jetė gjatėsia e njerėzve marrė nė pėrgjithėsi ėshtė rreth 64.77 vite kurse ndarė nė gjini meshkujt jetojnė rreth 63.16 vite kurse femrat 66.47 vite.

Shkalla e pėrgjithėshme e pjellshmėrisė ėshtė 2.59 fėmijė nga 1 grua.

Njerėzit nė botė janė tė aftė pėr shkrim lexim rreth 82% (marrė mosha mbi 15 vjeēare si element pėr kėtė llogaritje statistikore) nga tė cilėt 87% meshkuj dhe 77% femra. Rreth 2/3 nga i gjith numri prej 785 milionėve analfabetė gjenden vetėm nė 8 vende si: India, Kina, Bangladeshi, Pakistani, Nigeria, Etiopia, Indonezia dhe Egjipti. Nga i gjith numri i analfabetėve tė botės 2/3 janė tė gjinisė femėrore (sipas v.2005).

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Bota   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Bota
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Astronomia-
Kėrce tek: