Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Zvicra

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Zvicra   5/2/2009, 01:42

Gjeografia e Zvicrės
Zvicra ėshtė e vendosur nė sistemin e vargmaleve tė larta tė Alpeve. Shpesh nė literaturėn gjeografike pėrmendet si shtet alpin. Zvicra pėr njė kohė tė gjatė ka qenė e izoluar, larg rrugėve kryesore dhe bėnte kufirin natyrorė ndėrmjet shteteve tė Evropės sė Mesme dhe tė atyre tė detit Mesdhe. Pozita ndėrmjetėsuese ka imponuar nevojėn e njė lidhjeje mė tė mirė me shtete fqinje. Parakushtet e mira tė luginave tė tėrthorta dhe tė qafave malore kanė qenė elemente tė rėndėsishme tė vendosjes sė njė rrjeti tė rrugėve pėrmes sė cilave Zvicra hapet ndaj shteteve tė zhvilluara tė Evropės. Roli transit i saj shprehet nė gjysmėn e dytė tė shekullit XIX, nė kohėn kur kushtet teknike tė komunikacionit ndėrrohen nė saje tė revolucionit industrial. Rrugėt bashkėkohore e bėjnė Zvicrėn prej njė shteti tė izoluar dhe tė varfėr tė jetė nyje shumė rrugėve qė lidhin Evropėn Mesdhetare me atė Atlantike dhe Evropėn e Mesme.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Regjionet gjeorafike   5/2/2009, 01:44

Regjioni Malor


Alpet Zvicrane
Alpet Zvicrane pėrbėjnė tėrėsinė gjeografike mė tė rėndėsishme nė tė cilėn rrallė kund nė botė ekzistojnė ndryshime aq tė mėdha nė hipsometrinė nė njė sipėraqe relaticvisht tė vogėl. Alpet shtrhen ne njė gjatėsi prej 300 km dhe gjerėsi 80-120 km.

Regjoni i Pllajės
Regjini i Pllajė ose Mittelland , siq quhet ndryshe , gjendet ndėrmjet Maleve tė Jurės nė veriperėndim dhe Alpeve nė juglindje nė njė depression paraalpin. Shtrihet prej Liqenit tė Zhenevės deri te Liqeni i Bodenit nė gjatėsi prej 270 km dhe gjerėi 50 km. Pllaja e Zvicres pėrfshinė 30% tė territorit nė tė cilėn jetojnė mė se 60% tė popullsisė sė shtetit. Ėshtė njėsia mė e ulėt gjeografike e Zvicrės e cila mesatarisht gjendet nė lartėsinė 500 m.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Relievi   5/2/2009, 01:44

Relievi


Relievin e Zvicres e bėjnė Alpet tė cilat e pėrfshijnė pjesėn jugore, juglindore dhe lindore tė shtetit. Nė njė sipėrfaqe mė tė madhe shtrihen Alpet Perėndimore, tė cilat me relievin lartmadhor, me coptimin e theksuar tė relievit, me lugina tė tėrthorta dallohen prej Alpeve Lindore,tė cialt janė mė tė ulėa dhe kanė shtrirje mė tė vogėl nė Zvicer.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Klima e Zvicrės   5/2/2009, 01:45

Klima e ZvicrėsKlima e Zvicrės, edhe pse varet nga shumė faktorė, coptimi i relievit dhe shtrirja e theksuar vertikale e pėrcakton karakterin e saj. Nė pjesėn jugore, nė luginat qė janė tė mbrojtura pej erėrave tė ftohta, ndihet ndikimi i klimės medhetare, ndėrsa viset perėndimore janė nėn ndikimin e e Oqeanit Atlantik. Regjimi termik nė Cyrih nė janar ėshtė 0,12 C, nė korrik 19,6 C, dhe reshje vjetore 1,092 mm. Reshjet janė gjithėnjė mė tė mėdha nė pjesėt mė tė larta tė relivit nė tė cilat arrin mė tepėr se 2,000 mm. Pėrkundėr tyre nė Ronėn e Epėrme , nė rethinėn e Gjenevės sasia e reshjeve mezi arrinė 600mm.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Konfederata Zviceriane   5/2/2009, 01:46

Konfederata ZvicerianeKonfederata Zviceriane (franz. Confédération suisse, ital. Confederazione Svizzera, rom. Confederaziun svizra, lat. Confoederatio Helvetica) ose shkurt Zvicra, ėshtė njė shtet kontinental nė Evropėn qendrore. Zvicra kufizohet nė veri me Gjermaninė (345.7 km ), nė lindje me Lihtenshtajnin (41.1 km) dhe Austrinė (165.1 km), nė jug kufizohet nga Italia (734.2 km), ndėrsa perėndimi i kufirit tė Zvicrės ndahet me Francėn (571.8 km).

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Historia e Zvicrės   5/2/2009, 01:47

Historia e Zvicrės


Zvicerianėt nuk janė njė popull etnik apo njė popull me njė religjion, gjuhė apo diēka tė ngjashme qė ėshtė karekteristike pėr kombet, por zvicerianėt janė njė popull qė si element tė pėrbashkėt kanė rregullimin politik nė favor tė tri shumicave. Zvicra ėshtė njė konfederatė kantonesh disa prej tė cilėve kanė histori 700 vjeēare.

Historikisht nė vitin 1291 pėrfaqėsuesit e tre kantoneve: Uri, Schwyz, Unterwalden nėnshkruan konfederatėn, kėshtu qė kėto tre njėsi administrative janė themelet e Zvicrės.

Nė betejėn nė Morgarten nė 15 Nėntor tė vitit 1315, Zvicra mundi armatėn e Habsburgut dhe siguroi pavarėsinė si Konfederata Zvicrane.

Nė vitin 1353, tre kantoneve tė para iu kanė bashkangjitur dhe kantoni i Glarusit dhe Zugit (Cug) dhe qytetet shtete Lucerne, Zürich dhe Berne duke formuar Federatėn e Vjetėr.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Ekonomia e Zvicrės   5/2/2009, 01:48

Ekonomia e ZvicrėsZvicra ballafaqohet me shumė probleme, nė radhė tė parė me mungesėn e lėndėve tė para pėr industri, me kushte jo tė volitshme natyrore nė tė cilin relievi malorė pėrfshinė 2/3 e sipėrfaqes sė shtetit me klimė tė ashpėr dhe me dendėsi tė vogėl tė popullsisė, sidomos nė kompleksin malor tė Alpeve. Edhe pse Zvicra ka kushte tė kufizuara tė zhvillimit ekonomik, ajo pėr tė ardhura nacionale tė pėrgjithshme pėr kokė tė banorit, me 44.350 dollarė, ėshtė pas Luksemburgut nė vendin e dytė nė botė. Ėshtė befasuese fakti se si ka arritur njė zhvillim tė tillė nė njė ambient jo aq tė volitshėm. Pa dyshim, faktorėt shoqėrorė janė ata mė esencialė tė cilėt kanė ndikuar nė transformimin e rrethit gjeografik. Nėpėrmjet kuadrit kualifikues tė punėtorėve Zvicra ka mundur tė zhvilloi industrinė precize qė nuk ka pretendime tė mėdha nė lėndėt e para. Me ndėrtimin e rrugėve, tuneleve, urave, hoteleve, vendet pėr pushime rekreacion, ēdo pjesė e saj, pa marrė parasysh lartėsinė, mund tė vizitohet.

Turizmi dhe roli transit i saj janė dy shtylla tė rėndėsishme tė ekonomisė. Intensifikimi i ka gjetur mbėshtetje nė potencialin energjetik tė shfrytėzuar prej lumenjve. Mirėpo, pėr njė zhvillim kontinuel tė ekonomisė pa dyshim ka influencuar statusi i saj neutral prej vitit 1815. E kursyer prej shkatėrrimeve tė dy luftėrave botėrore, papasur pėr pasojė fuqinė tėrheqėse tė kapitalit tė jashtėm, i cili ka kėrkuar siguri nė investimet e veta.

Bazėn ekonomike e bėn industria e cila karakterizohet pėr konceptimin e kapitalit sipas degėve. Kėshtu, nė industrinė e aluminit ėshtė monopoli Alusisse, nė industrinė e makinave – Orlikon, nė industrinė ė orėve –Longine dhe Omega etj. Vlera e prodhimtarisė industriale ėshtė dyfishuar nė periudhėn e fundit, sidomos zhvillim mė intensiv kanė shėnuar industria kimike, e makinerisė, e orėve dhe elektronika.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Demografia e Zvicrės   5/2/2009, 01:48

Demografia e ZvicrėsNumri i popullsisė sė tashme ėshtė 7,4 mil. banorė nga tė cilėt 20,6% janė tė huaj. Njė pjesė e madhe tė "tė huajve" e pėrbėjnė edhe shqiptarėt. Jeta mesetare e njeriut ėshtė 82,8 pėr femra dhe 77,2 pėr meshkuj (viti 2005). Gjuhėt zyrtare janė gjermanishtja, frėgjishtja, italishtja dhe gjuha retero-romane. Katolikėt e pėrbėjnė 47% tė popullsisė, ndėrsa protestantėt 40%.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Zvicra   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zvicra
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: