Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Italia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Italia   5/2/2009, 01:29

Gjeografia e Italisė

Italia ndodhet nė pjesėn jugore tė Evropės, nė gadishullin nė pjesėn qendrore tė detit Mesdhe, nė veri tė Shqipėrisė. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Italisė ėshtė 301,230 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 42 50 V, 12 50 L dhe 294,020 km 2 tė kėsaj sipėrfaqeje janė tokė ndėrsa 7,210 km 2 ujė.

Vija bregdetare e Italisė ėshtė 7,600km e gjatė ndėrsa kufiri tokėsorė 1,932.2 km i gjatė dhe e ndanė atė nga Austria (430 km), Franca (488 km), Vatikani (3.2 km), San Marino (39 km), Sllovenia (232 km) dhe Zvicra (740 km).

Klima e Italisė ėshtė klimė e Mesdheut, nė pjesėn veriore alpine dhe atė jugore e thatė.

Pjesa mė e madhe e relievit ėshtė terren i vrazhdė dhe malorė, pėrgjatė bregdetit ėshtė teren i ulėt dhe i rrafshėt. Pika mė e ultė e relievit gjendet pėrgjatė bregut tė detit Mesdhe ( 0m ) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 4,748 metrave pika e dytė mė e lartė e Monte Biankos ( ang.:Mont Blanc).

Si pasurit natyrore tė kėtij vendi llogariten: qymyri, zhiva, mermeri, asbesti, sulfuri, gazi natyrorė si dhe rezerva tė gazit tė parafinuar, peshkimi dhe toka e punueshme._________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Italia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: