Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Qipro

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Qipro   5/2/2009, 01:27

Gjeografia e Qiprosė

Qipro ndodhet nė lindjen e afėrt - Azi, njė ishull nė detin Mesdhe, nė jug tė Turqisė. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Qipros sė bashku me pjesėn veriore ėshtė 9,250 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 35 00 V, 33 00 L dhe 9,240 km 2 tė kėsaj sipėrfaqeje janė tokė ndėrsa 10 km 2 ujė.

Vija bregdetare e Qipros ėshtė 648 km e gjatė ndėrsa tė gjatėsia pėr kufiri tokėsorė me bazat britanike nuk ėshtė e dhėnė.

Klima e Qipros ėshtė Mesdhetare, me verė tė nxehtė e tė thatė dhe dimėr tė ftohtė.

Relievi i Qipros nė pjesėn qendrore ėshtė terren me rrafshnalta ndėrsa nė veri dhe jug terren malorė. Pika mė e ultė e relievit gjendet pėrgjatė bregdetit tė detit Mesdhe dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 1,951 metrave nė vendin e quajtur "Mali Olimpik" (ang.:Mount Olympus) nė veriperėndim tė vendit.

Si pasurit natyrore tė kėtij vendi llogariten: bakri, asbesti, gipsi, pylltaria, kripa, mermeri dhe argjila
.</FONT>

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Qipro
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: