Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Portugalia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Portugalia   5/2/2009, 01:25

Gjeografia e Portugalisė


Portugalia ndodhet nė pjesėn jugperėndimore tė Evropės, me dalje nė Atlantikun verior, nė perėndim tė Spanjės. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Portugalisė sė bashku me ujdhesat ėshtė 92,391 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 39 30 V, 8 00 L dhe 91,951 km 2 tė kėsaj sipėrfaqeje janė tokė ndėrsa 440 km 2 ujė.

Vija bregdetare e Portugalisė ėshtė 1,793 km e gjatė ndėrsa kufiri tokėsorė 1,214 km i gjatė dhe e ndanė atė nga Spanja.

Klima e Portugalisė ėshtė oqeanike e ndryshueshme, e ftohtė dhe me reshje nė veri ndėrsa nė jug e ngrohtė.

Pjesa mė e madhe e relievit tė Portugalisė ėshtė terren malorė nė veri tė lumit Tagus dhe terren i vrazhdė nė jug. Pika mė e ultė e relievit gjendet pėrgjatė bregdetit tė oqeanit Atlantik dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 2,351 metrave nė vendin e quajtur "Pika e vjetėr" (por.:Ponta do Pico) nė Azores.

Si pasurit natyrore tė kėtij vendi llogariten: peshkimi, tapa (nga drunjtėt), bakri, zinku, kallaji, argjendi, ari. urani, mermeri, argjila, gipsi, kripa, toka e punueshme si dhe prurja e ujit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Portugalia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: