Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Polonia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Polonia   5/2/2009, 01:23

Gjeografia e Polonisė


Polonia ndodhet nė pjesėn qendrore tė Evropės, me dalje nė detin Baltik, nė lindje tė Gjermanisė. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Polonisė ėshtė 312,685 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 52 00 V, 20 00 L dhe 304,465 km 2 tė kėsaj sipėrfaqeje janė tokė ndėrsa 8,220 km 2 ujė.

Vija bregdetare e Polonisė ėshtė 491 km e gjatė ndėrsa kufiri tokėsorė 2,788 km i gjatė dhe e ndanė atė nga Kalingradi (Rusia) (206 km), Lituania (91 km), Bjellorusia (407 km), Ukraina (526 km), Sllovakia (444 km), Ēekia (658 km) dhe Gjermania (456 km).

Klima e Polonisė ėshtė klimė e ndryshueshme kryesisht e freskėt me verė tė lagshtė e dimėr mesatar.

Pjesa mė e madhe e relievit tė Polonisė ėshtė terren i rrafshnaltave, kufiri nė jugė pėrshkohet nga malet. Pika mė e ultė e relievit gjendet pėrgjatė bregut tė lumit Elb nė vendin e quajtur Raēki ( -2m; pol.: Raczki Elbląskie) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 2,499 metrave nė vendin e quajtur Rysy.

Si pasurit natyrore tė kėtij vendi llogariten: qymyri, bakri, gazi natyrorė, argjendi, plumbi, kripa qelibari si dhe toka e punueshme.

Lumenj:

Wisła - 1047 km
Odra - 854 km (742 km nė Poloni)
Bug - 772 km (587 km nė Poloni)
Warta - 762 km
Narew - 484 km (448 km nė Poloni)
Noteć - 480 km
San - 443 km
Liqenet:

Śniardwy - 113,8 km2
Mamry - 104,4 km2
Łebsko - 71,4 km2
Dąbie - 56,0 km2
Miedwie - 35,3 km2

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Polonia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: