Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Hungaria

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Hungaria   5/2/2009, 01:21

Gjeografia e Hungarisė

Hungaria ndodhet nė pjesėn qendrore tė Evropės, nė veriperėndim tė Rumanisė. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Hungarisė ėshtė 93,030 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 47 00 V, 20 00 L dhe 33,883 km 2 tė kėsaj sipėrfaqeje janė tokė ndėrsa 690 km 2 ujė.

Hungaria ėshtė njė vend kontinental dhe ka njė vijė kufitare 2,171 km tė gjatė, qė e ndajnė atė nga Sllovakia 677 km, Ukraina 103 km, Rumania 443 km, Serbia dhe Mali i Zi 151 km, Kroacia 329 km, Sllovenia 102 km dhe Austria 366 km,

Klima e Hungarisė ėshtė klimė kontinentale me dimėr tė ftohtė dhe verė tė ngrohtė deri tė nxehtė.

Pjesa mė e madhe e relievit ėshtė terren i rrafshėt dhe pėrgjatė kufirit m Sllovakinė janė disa bjeshkė dhe male tė ulėta. Pika mė e ultė e relievit gjendet pėrgjatė bregut tė lumit Tisa (ang.:Tisza) ( 78m ) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 1,014 metrave nė vendin e quajtur Kekes rreth 50km nė veriperėndim tė Budapestit.

Si pasurit natyrore tė kėtij vendi llogariten: boksiti, qymyri, gazi natyrorė si dhe toka e punueshme._________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Hungaria
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: