Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Holanda

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Holanda   5/2/2009, 01:19

Gjeografia e Holandės

Holanda ndodhet nė pjesėn perėndimore tė Evropės, me dalje nė detin Verior, mes Belgjikės dhe Gjermanisė. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Holandės ėshtė 131,940 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 52 30 V, 5 45 L dhe 33,883 km 2 tė kėsaj sipėrfaqeje janė tokė ndėrsa 7,643 km 2 ujė.

Vija bregdetare e Holandės ėshtė 451 km e gjatė ndėrsa kufiri tokėsor ėshtė 1,027 km duke e ndarė atė nga Belgjika (450 km) dhe Gjermania (577 km)

Klima e Holandės ėshtė e butė me verė tė freskėt deri tė ftohtė dhe dimėr tė butė.

Pjesa mė e madhe e relievit ėshtė terren i rrafshėt dhe i ulėt, ndėrsa nė juglindje gjenden disa male. Pika mė e ultė e relievit gjendet nė nivelin e detit nė vendin e quajtur Cuidplaspolder (hol.:Zuidplaspolder) (-7m) dhe ajo mė e larta, 322 metra mbi nivelin e detit, nė vendin e quajtur Valserberg (hol.:Vaalserberg).

Nė pasuritė natyrore tė kėtij vendi llogariten: gazi natyror, derivatet e naftės, kripa, zalli si dhe toka e punueshme.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Holanda
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: