Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 IBM zbulon eDRAM pėr pėrdorim nė CPU

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 31
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: IBM zbulon eDRAM pėr pėrdorim nė CPU   18/11/2007, 13:49

IBM zbulon eDRAM pėr pėrdorim nė CPU
Nė konferencėn Ndėrkombėtare pėr qarqe solide, IBM do tė tregon mbi zbulimin e ri "Embedded DRAM" apo eDRAM. eDRAM ėshtė i dizajnuar pėr pėrdorim nė CPU dhe ėshtė i shpejtė sa SRAM por nuk ze aq shumė vend.

DRAMi pėrdoret si
memorie e makinės por pėrshkak tė vonesės sė madhe nuk ishte i pėrshtatshėm pėr pėrdorim nė procesor.

IBM pohon se ka prodhuar prototipin e eDRAM-it 65
nm me vonesė prej 1.5 ns, dhe 2 ns pėr ciklat e "rastit", qė mund tė krahasohet me SRAM.

Dr. Subramanian Iyer, drejtori i zhvillimit 45 nm nė IBM, thotė se "me kėtė zgjidhje pėr hapėsiren mes memories dhe procesorit, IBM e ka dyfishuar efikasitetin e mikroprocesorit mbi mundėsitė qė i ofron shkallėzimi klasik".

IBM do tė zbulon prototipin e procesorit 65 nm por fokusi do tė jetė aplikimi i kėsaj teknologjie nė procesin 45 nm.

eDRAM pėrdoret nė procesorat POWER tė PlayStation 3 si L2 cache.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
IBM zbulon eDRAM pėr pėrdorim nė CPU
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Informatika & Kompjuter & Internet-
Kėrce tek: