Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Zbulohet, planeti mė i vogėl nė sistemin diellor

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Zbulohet, planeti mė i vogėl nė sistemin diellor   4/2/2009, 21:18

Njė teleskop francez ka zbuluar planetin mė tė vogėl tė gjetur deri tani jashtė sistemit diellor. Ai ėshtė pothuajse dy herė mė i madh se sa Toka, ndėrkohė qė vetėm pak planete ishin gjetur deri tani nė njė masė tė pėrafėrt me planetin tonė, apo Venusi, Marsi dhe Merkuri. Zbulimi u bė nga observatori Korot, ndėrkohė qė diametri i teleskopit tė pėrdorur ishte 27 centimetra. Janė 330 planetet e zbuluara jashtė sistemit diellor, por tė gjithė janė gjigandė para Tokės. Sipas Malkolm Fridlund, nga 'Agjencia Hapėsinore Europiane, se pa dyshim ky planet ėshtė i vetmi qė ka tė njėjtėn konsistencė sikurse planeti ynė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
Zbulohet, planeti mė i vogėl nė sistemin diellor
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Astronomia-
Kėrce tek: