Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Intel dhe IBM arrijn zhvillim mė tė madh nė prodhim e ēipave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 31
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Intel dhe IBM arrijn zhvillim mė tė madh nė prodhim e ēipave   18/11/2007, 13:48

Intel dhe IBM arrijn zhvillim mė tė madh nė prodhim e ēipave


Ndamas, Intel dhe IBM, kanė publikuar arritjet mė tė fundit dhe mė tė mėdha qė 40 vite nė zhvillimin e ēipave. Duke pėrdorur materiale tė reja, si dhe procese tė reja pėr fabrikim, dy kompanitė kanė deklaruar se do ta rrisin shpejtėsinė dhe efikasitetin e ēipave pėr dekadėn qė vjen.

Ky lajm ėshtė provė qė pas shtatė viteve tė hulumtimit, transistorėt mund tė ndėrtohen nga, tė ashtu quajtuarit, "high-k gates". Sipas Intel, ky zhvilim do ta mundėson zgjatjen e ligjit tė Moore, deri nė dekaden e ardhme.

Ligji i Moore, nga Gordon Moore bashkėthemeluesi i Intel, thotė se numri i transistorėve nė ēip do tė dyfishohet ēdo dy vite. Ky parashikim ėshtė vėrtetuar me saktėsi tė madhe duke u bėrė udhėzues pėr kompanitė tė cilat prodhojnė procesora.

Polisikikoni (Ang: polysilicon), pėrzierje e kristaleve tė vogla tė silikonit e pėrdorur nga Intel qė nga viti 1969, e luan rolin e deres logjike (Ang:
gate) nė transistor. Intel dhe IBM tani janė duke nxitur pėrdorimin e dyerve tė reja logjike tė ndėrtuara nga kombinimi i metalit dhe materialit izolator tė quajtur "high-k" (termin inxhinierik qė pėrcakton aftėsinė e materialit pėr ta mbajtur ngarkesen elektrike). Duke e zėvendėsuar njė element me metal, efikasiteti i transistorit rritet mbasi qė metali e ruan ngarkesen elektrike mė mirė.

Yoshio Nishi, profesor i inxhinierisė elektrike nė Stanford University, thotė se shumė kompani, laboratore dhe universitete janė duke hulumtuar materialet "high-k", por me vėshtirėsi tė shumta. Sipas tij "edhe ndaj pėrpjekjeve tė shumta nė mbarė boten, ekzistojnė shumė sfida pėr tu zgjidhur deri sa komercializimi fillon". Ai mendon se lajmi i Intel dhe IBM ėshtė shenjė pėr industrinė se drejtimi ėshtė i saktė.

Sipas Intel, familja e re e ēipave e njohur me emrin Penryn, do tė kenė 410 milion transistora. Kėta ēipa pėrdorin materialet e reja si dhe prodhohen me procesin 45
nm.

Megjithatė, Intel dhe IBM i kanė dy mėnyra tėrėsisht tė ndryshme pėr pėrdorimin e dyerve logjike "high-k". IBM ėshtė duke e zbatuar materialin e ri brenda silikonit, ndėrsa Intel, mbi silikon.

Sipas Intel, inxhinierėt e tyre nė e kanė testuar njė ēip tė ri nė sistem duke i nisur disa sisteme operative, ndėr ta edhe
Windows Vista.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Intel dhe IBM arrijn zhvillim mė tė madh nė prodhim e ēipave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Informatika & Kompjuter & Internet-
Kėrce tek: