Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Njėsia memorike mė e dendur nė botė arrit 100 gb cm katror

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 31
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Njėsia memorike mė e dendur nė botė arrit 100 gb cm katror   18/11/2007, 13:46

Njėsia memorike mė e dendur nė botė arrit 100 gb cm katror


Qarku mė i dendur kompjuterik i ndėrtuar deri sot ėshtė zbuluar nga shkencėtarėt e California Institute of Technology (Caltech) dhe University of California, Los Angeles (UCLA). Qarku me kapacitet 160 kb e ka arritur rekordin prej 100 gigabita pėr centimeter katror.

Kjo njėsi memorike ka madhėsi sa njė qelize e bardhė e gjakut.

Qeliza memorike ka aftėsi ta ruan mė shumė se 2,000 fjalė, apo tėrė deklaraten e pavarėsisė sė SHBA-sė.

Pėrdorimi praktik i kėsaj teknologjie ende ėshtė i largėt. James Heath, kreu i hulumtimit, thotė se "kjo ėshtė pajisje tė cilen
Intel do ta kishte zhvilluar pėr vitin 2020". Ai shton se "pėr moment, kjo e shtynė cakun tonė qė tė mėsojmė mė shumė mbi elektroniken nė nivel molekular".

Pritet se teknologjia e sotme e bazuar nė silikon do ta arritė kufirin pėr miniaturizim nė vitin 2013, me ē'rast do tė nevojiten metoda tė reja pėr ndėrtimin e elektronikes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Njėsia memorike mė e dendur nė botė arrit 100 gb cm katror
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Informatika & Kompjuter & Internet-
Kėrce tek: