Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Produktet e qumėshtit dhe shtypja e gjakut

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Produktet e qumėshtit dhe shtypja e gjakut   4/2/2009, 18:13

Produktet e qumėshtit me pėrmbajtje tė vogėl tė yndyrave ndikojnė pozitivisht nė shtypjen e gjakut, sidomos te personat e moshuar, njofton njė studim i ri.


Nė studim kanė marrė pjese 2.290 vullnetarė me rrezik tė lartė pėr t’u sėmurė nga sėmundjet kardiovaskulare, 1.845 prej tė cilėve kanė pasur shtypje tė lartė tė gjakut.

Kėta vullnetarė janė pėrcjellė pėr njė periudhė dymbėdhjetė mujore, ndėrsa rezultatet kanė treguar se individėt tė cilėt konsumojnė produkte tė qumėshtit me pėrmbajtje tė vogėl tė yndyrave (mesatarisht 631 gramė nė ditė) kanė shtypje mė tė ulėt tė gjakut nė krahasim me personat tė cilėt konsumojnė shumė pak produkte tė qumėshtit (mesatarisht 3.1 gramė nė ditė).Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Produktet e qumėshtit dhe shtypja e gjakut
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: