Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Mos e shmangni ushqimin e mёngjesit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Mos e shmangni ushqimin e mёngjesit   3/2/2009, 20:29

Ushqimi i mėngjesit, apo vakti siē quhet ndryshe, nё kuptimin e mirёfilltё do tё thotė ndėrprerje e urisė.

Ёshtё e vėrtetё se trupi ёshtё i uritur gjatё natės dhe pёr kёtё ai ёshtё i pėrgatitur, por, ёshtё shumё e dėmshme pёr shėndetin e organizmit kur uria vazhdon tё zgjasė nga njėra darkė deri nё drekėn e ditės tjetėr.

Studiuesit nga Universiteti Massachusetts kanё zbuluar se kapėrcimi i ushqimit tё mėngjesit rrit rrezikun nga obeziteti pёr 4.5 herё.

Ndёrsa, nёse pritni mё shumё se 90 minuta pas zgjimit qё uria tё kalojё, rreziku nga trashėsia rritet po thuajse 50%.

Ėshtё e rёndёsishme po ashtu tё flini mirё para ngrėnies sё mėngjesit: Nёse flini mё pak se 4 orё, ērregullohen hormonet tё cilat kontrollojnė apetitin dhe rreziku pёr tё shtuar nё peshё rritet nё rreth 234%.

Mos e shmangni ushqimin e mėngjesit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mos e shmangni ushqimin e mёngjesit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: