Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Akullorja e shėndetshme pёr trurin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Akullorja e shėndetshme pёr trurin   3/2/2009, 20:28

Shkencёtarёt britanik kanё zbuluar se akullorja ёshtё shumё e dobishme pёr shėndetin dhe ndihmon nё parandalimin e kancerit dhe sulmeve nё tru dhe zemėr.


Ata kanё incizuar trurin me anё tё rezonancės magnetike dhe kanё zbuluar se vetėm njё lugё akullore mund ta nxisё qendrėn e kėnaqёsisё nё tru.

Njё dobi shtesё ёshtё se gjysmё luge akullore nga vanilja jep rreth 17mg kolinё, njё substancё qё mund tё ulё pėrqendrimin e homocisteinёs nё gjak pёr 9%. Homocisteina ёshtё njё komponentё mbrojtėse nga karcinoma, sulmi nё zemėr dhe nё tru si dhe demenca (ēmenduria).

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Akullorja e shėndetshme pёr trurin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: