Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 KREMI i tortes: per ndryshe Budink

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Bukuroshja
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 309
Age : 35
Location : München
Registration date : 20/01/2009

MesazhTitulli: KREMI i tortes: per ndryshe Budink   2/2/2009, 12:44

1 liter qumesht
4 Voe (2 te tera 2 vetem te kuqen e voes),
4 Lug me miell (lug Jemeku, mbushi mir),
8-9 Lug Sheqer (lug Jemeku, mbushi mir),
Korub Limoni te grijtuna imet ( 1 lug kafje),
1 Vanilla.

250 ml qumesht do ti dajsh veē a at tjetren si do te ngel do e vesh ta nxehish. Kta 250 ml qumesht do i perziejsh krejt bashke [ me 4 Voe (2 te tera 2 vetem te kuqen e voes),4 Lug me miell (lug Jemeku, mbushi mir),8-9 Lug Shyqer (lug Jemeku, mbushi mir),Karub Limoni te grijtuna imet ( 1 lug kafje),1 Vanilla ] do ti perziejsh deri sa mos ngel qulli me kokrra-kokrra. Pastaj at qumshtin e nxehet do ta futesh kadale-kadale mos pervlohen voet edhe masi i perzien bashke krejta do e kthejsh krejt ashtu si e kije e do e vendosish ne zarm prap edhe do ta perziejsh kadale deri sa te trashet. Masi te trashet nese do mundesh ta perziejsh me shllag.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bukuroshja
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 309
Age : 35
Location : München
Registration date : 20/01/2009

MesazhTitulli: Sheqerpare   2/2/2009, 12:56

Pėr 25 copė duhen:
Pėr brumin:
Miell 3 gota uji, gjalpė 1 gote,
vezė 1 kokėrr ose 2 tė verdha,
sodė njė majė luge kafeje, pak vanilje,
sheqer 1 gotė uji.
Pėr shėrbetin duhen:
2 gota sheqer, njė gotė e gjysmė ujė.

Rrihet gjalpi me sheqer, shtohen vezėt pjesė-pjesė duke i rrahur vazdimisht dhe nė fund hidhet mielli i perzier me sodė. Zihet brumi i cili pritet ne forma dhe shtrohen nė tavė tė lyer me yndyrė. Lihet tė piqet pėr 20-25 minuta, hiqet nga furra dhe kur tė vlohet i hidhet shėrbet i aromatizuar me vanilje. Duhet pasur kujdes qė shėrbeti tė mos i hidhet i nxehtė pasi sheqerparet qullosen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bukuroshja
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 309
Age : 35
Location : München
Registration date : 20/01/2009

MesazhTitulli: Trota ne furre ( trotta al cartoccio)   2/2/2009, 13:03

Perberja:

- trot (pesha 120g – 250g)
- feta te holla limoni
- feta domate
- mardanos
- udhra
- vaj ulliri
- leter alumini
- patate
- krip dhe piper

Pergatitja: prismi feta te holla domate, limoni dhe udhra. Mbasi keni lare peshkun, ne mbrendesine e barkut mbusheni me 2 – 3 feta domatesi, n° 1 fete limoni disa feta udhrash sipas deshires suaj, dhe disa flete mardanosi. Hidhni pak vaj ulliri dhe mbeshtilleni peshkun me leter alumini duke e byllur mire ne mynyre qe mos ti hyje oksigjen.
Vendonsi ate ne pllake ose tepsi dhe futeni ne furre per 25-30 minuta me 175 C°.
Kohen qe te behet peshku, lani patatet duke eliminuar balten ose pislleqe te tjera. Ziheni ato deri sa te rizultojne te zime mire. Eliminoni lekuren dhe i ndani ne 4 pjese patatet nese jane te medhaja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: KREMI i tortes: per ndryshe Budink   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KREMI i tortes: per ndryshe Budink
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Kuzhina & Gatimi-
Kėrce tek: